Pompy marki Endeco również na rynku krajowym
Z Janem Strychalskim, prezesem firmy Endeco Sp. z o.o. w Katowicach, rozmawia Adam Krzyżowski
Jan Strychalski: Ciągle w naszej szerokiej palecie pomp znajdują się też rozwiązania możliwe do zastosowania na rynku krajowym
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, w zeszłym roku powiedział Pan, że pompy hydrauliczne produkują Państwo pod kątem eksportu i że praktycznie tylko za granicą widzi Pan ich miejsce. Gdzie te pompy znalazły już zastosowanie w zagranicznych firmach?
Jan Strychalski: Wśród oferowanych przez nas typów pomp ręcznych znajdują się zarówno te wykonane pod kątem specyficznych wymagań klienta, jak i te, które pod względem instalacji i zastosowania mają charakter uniwersalny. Głównymi branżami, w których znajdują one zastosowanie, są przemysł stoczniowy i prze-mysł wydobywczy. Incydentalnie eksploatuje się je także w przemyśle maszynowym. Ten obszar zastosowań będzie ulegał zmianie wraz z wdrażaniem do produkcji następnych ich typów.
Aktualny nasz profil sprzedaży jest nastawiony na klientów zagranicznych – na rozwiązania specyficzne dla nich. Jednak ciągle w naszej szerokiej palecie pomp znajdują się też rozwiąza-nia możliwe do zastosowania na rynku krajowym. Co więcej – stopniowo jest wdrażana i rozwijana u nas linia produkcji pomp hydraulicznych mogących znaleźć zastosowanie prak-tycznie na każdym rynku, w tym krajowym.
FOT. 1 Produkowane przez Endeco ręczne pompy hydrauliczne
A.K.: Jakiego typu polskie przedsiębiorstwa mogłyby być zainteresowane pompami Endeco?
J.S.: Jak już wcześniej wspomniałem – w naszej palecie znajdują się rozwiązania i produkty możliwe do zastosowania też na rynku krajowym. Niemniej jednak te uniwersalne produkty mają ograniczone zastosowanie – najczęściej jako urządzenia pomocnicze, wspierające funkcjonowanie większych maszyn w różnych branżach. Nie ma tu specyficznej, docelowej branży.Wspomniałem o nowej linii produktów, które są wdrażane. Te produkty będą miały zastosowanie w projektach infrastrukturalnych, w przesyle mediów, w instalacjach dystrybucji. Ale oczywiście także w przemyśle stoczniowym i wydobywczym.
A.K.: Czy oferowany przez Państwa oryginalny system Cardox, który w Polsce jest głównie używany w różnego rodzaju silosach, nie mógłby być również wykorzystywany np. w kamieniołomach?
J.S.: Tak, oczywiście. System Cardox jest bezogniowym środkiem strzelniczym używanym do kruszenia wszelkiego rodzaju materiałów twardych. W Polsce znajduje on zastosowanie głównie w branży cementowej, ale na świecie jest szeroko stosowany w kamieniołomach czy zakładach górniczych.
FOT. 2 Bezogniowy system Cardox zamontowany na ścianie silosu z cementem