Produkcja urządzeń do konkretnych zastosowań
Z Janem Gnidą, kierownikiem ds. konstrukcji i sprzedaży maszyn wibracyjnych w Przedsiębiorstwie Wdrażania Innowacji INWET SA z Chorzowa, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Specjalizuje się Pan głównie w konstruowaniu dozowników, podajników i przesiewaczy wibracyjnych. Czy produkują je Państwo do jakichś konkretnych materiałów sypkich, czy mają one uniwersalne zastosowanie?
Jan Gnida: Każde produkowane przez nas urządzenie wibracyjne jest projektowane pod konkretne zadanie, jakie ma spełniać w linii technologicznej. Przed przystąpieniem do projektu zleceniodawca przekazuje nam konkretne dane i wymagania techniczne, takie jak rodzaj i charakterystyka materiału sypkiego, wymagana wydajność, przewidywany cykl pracy, występujące ograniczenia gabarytowe, rodzaj materiału konstrukcyjnego, warunki środowiska pracy itd. Na podstawie tych danych przystępujemy do zaprojektowania i wykonania urządzenia, które zastosowane w tych warunkach będzie optymalne. Oczywiście nie wyklucza to zastosowania takiego urządzenia do podawania lub przesiewania innego rodzaju materiału sypkiego, jednak uzyskane parametry pracy mogą odbiegać od najlepszych.
A.K.: Jakie przedsiębiorstwa są najbardziej zainteresowane Państwa dozownikami elektromagnetycznymi?
J.G.: Dozowniki elektromagnetyczne mają zastosowanie głównie w systemach wagowych, gdzie wymagana jest duża precyzja w podaniu odpowiednich porcji produktu w zadanym czasie. Produkowane przez nas dozowniki mają możliwość zarówno płynnej, jak i skokowej regulacji wydajności. Największe zainteresowanie tego typu podajnikami obserwujemy w przedsiębiorstwach z branży spożywczej. Są one w nich wykorzystywane jako urządzenia zasilające wagi wielogłowicowe przed maszynami pakującymi. Dozowniki używane są również w układach recepturowych, gdzie różne produkty sypkie mieszane są w odpowiednich proporcjach. Układy tego typu występują w wielu zakładach produkcyjnych – głównie z branży chemicznej, spożywczej oraz z sektora materiałów ogniotrwałych.
FOT. 1 Dozownik elektromagnetyczny zasilający wagę wielogłowicową
A.K.: Czy wszystkie materiały proszkowe mogą być zagęszczane za pomocą stołów wibracyjnych produkowanych przez INWET?
J.G.: Jak wiadomo, wibracja jest bardzo skuteczną metodą do zagęszczania wszelkiego rodzaju materiałów sypkich, i to zarówno o drobnej granulacji, jak i o większych rozmiarach (chodzi o śruby, nakrętki, korki itp.). Jedynie produkty delikatne, mogące w czasie wibracji ulec uszkodzeniu, nie mogą być zagęszczane w ten sposób. Stoły wibracyjne naszej produkcji znajdują zastosowanie m.in. w zagęszczaniu takich produktów sypkich, jak masy formierskie, granulaty tworzyw sztucznych, kawa rozpuszczalna, proszek jajeczny, suszone warzywa i owoce. Projektujemy również stoły wibracyjne do zagęszczania i odpowietrzania płyt i kształtek betonowych – dla przemysłu budowlanego i sektora materiałów ogniotrwałych.
A.K.: Jaka jest wydajność Państwa urządzeń i które z nich można wykorzystać w produkcji na dużą skalę?
J.G.: Zakres wydajności wytwarzanych przez nas produktów jest bardzo szeroki. Wykonywaliśmy urządzenia o wydajności od 1 kg/h do 300 t/h. Zarówno urządzenia o małych, jak i dużych wydajnościach mogą być wykorzystywane w produkcji na skalę przemysłową. Przykładem podajników o małej wydajności mogą być dozowniki wibracyjne podające dodatki uszlachetniające do proszków tworzyw sztucznych, proszek zapachowy do proszków do prania czy preparat poprawiający spalanie węgla w elektrowniach. Podajniki wibracyjne o wydajnościach rzędu 300 t/h zostały zastosowane np. do podawania granulatu nawozów azotowych czy klinkieru.
FOT. 2 Wibracyjny przesiewacz liniowy
A.K.: Przypuszczam, że najbardziej skomplikowanymi urządzeniami w Pańskim dziale są przesiewacze wibracyjne. Jakiej wielkości i jakiego typu cząstki mogą one frakcjonować?
J.G.: Faktycznie, przesiewacze wibracyjne są bardziej skomplikowanymi urządzeniami niż podajniki czy stoły wibracyjne i wymagają większego nakładu pracy zarówno przy projektowaniu, jak i wykonawstwie. Zajmujemy się projektowaniem i produkcją przesiewaczy liniowych do frakcjonowania cząstek o granulacji od 0,5 mm do 50 mm. Do produktów o najmniejszej granulacji przesiewanych na naszych urządzeniach należą m.in. kawa rozpuszczalna, przyprawy, śmietana w proszku i pył solny. Produkty o większych granulacjach to np. orzechy, ziarna kawy, chipsy, granulaty metali, granulaty nawozów sztucznych czy złom elektroniczny. Do frakcjonowania bardzo drobnych cząstek (od 0,033 mm) proponujemy naszym klientom wibracyjne przesiewacze rotacyjne typu MR i przesiewacze zataczające typu VAN, przeznaczone szczególnie do przesiewania materiałów delikatnych, mogących ulec uszkodzeniu podczas wibracji.
FOT. 3 Wibracyjny przesiewacz rotacyjny typu MR
A.K.: Pańskim zdaniem, na jakie urządzenia dozujące, podające czy przesiewające będzie największy popyt w 2013 r.?
J.G.: Patrząc z perspektywy 15 lat, przez które zajmuję się projektowaniem urządzeń wibracyjnych, to każdy rok jest inny i przynosi ze sobą nowe wyzwania. Trudno powiedzieć, na które urządzenia będzie większy popyt. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości inwestycyjnych naszych odbiorców.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.