Z Bartłomiejem Sosną, prezesem firmy Project Steel z Chorzowa, rozmawia Adam Krzyżowski
Bartłomiej Sosna: Każdy ciąg transportowy dobieramy pod kątem materiału, który ma być transportowany
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, Project Steel znany jest z projektowania i produkcji kompletnych przenośników taśmowych. Jakiego typu Państwa ciągi transportowe są najczęściej używane w przemyśle rolniczym i co decyduje o ich popularności w tym sektorze gospodarki?
Bartłomiej Sosna: Jeśli chodzi o zakłady z branży rolniczej, to mogą w nich być stosowane praktycznie wszystkie rodzaje projektowanych i produkowanych przez nas przenośników taśmowych, a mianowicie zarówno te lekkie, jak i te ciężkie, i to w pełnym zakresie ich szerokości: od 400 mm do 1200 mm – wraz ze zbiornikami zasypowymi i zsuwniami. Nie mamy jednego najbardziej popularnego urządzenia, ponieważ pracujemy kompleksowo – rozwiązujemy problem klienta, który chce przetransportować określony materiał z jednego miejsca na drugie. Dobieramy wielkość, szerokość i rodzaj taśmy, moc silników i prędkość przenośników. Projektujemy optymalny układ ciągu przenośników wraz z regulowanymi zsuwniami, zbiornikami zasypowymi, z osłonami klimatycznymi lub bez nich. Nasze ciągi transportowe mogą być budowane na gruncie lub na estakadach wyposażonych w pomosty obsługowe. Chciałbym podkreślić, że każdy ciąg transportowy dobieramy pod kątem materiału, który ma być transportowany. Inaczej zachowują się buraki cukrowe, a inaczej zrębki drzewne, sól, koks, piasek czy kamień.
FOT. 1, 2, 3 Przykładowe przenośniki taśmowe zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę Project Steel
RYS. 1 Schemat napędu do przenośnika transportowego marki Project Steel
RYS. 2 Schemat zabudowy podajników i przesiewaczy wibracyjnych wykonany przez projektantów Project Steel
A.K.: Jakie zakłady są najczęściej odbiorcami Państwa urządzeń i czy są to tylko firmy z Polski, czy także zza granicy?B.S.: Działamy na rynku polskim, ale odbiorcami naszych urządzeń były i są też firmy z Czech i Niemiec. Oferujemy usługi i maszyny zakładom z praktyczne każdej branży. Nasze ciągi transportowe niezawodnie pracują np. w cukrowniach, elektrowniach, koksowniach i kopalniach. Co do stałych klientów, to są nimi m.in. Kopalnia Soli Kłodawa, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Południowy Koncern Węglowy.
FOT. 4, 5 Project Steel produkuje też lekkie i mobilne przenośniki taśmowe
A.K.: Produkują Państwo też zbiorniki z wysokogatunkowej stali. Czy nadają się one do przechowywania nawozów sztucznych i płodów rolnych?
B.S.: Standardowo produkujemy zbiorniki na biomasę (dla elektrowni), ale jesteśmy w stanie zaprojektować i wyprodukować również zbiorniki na nawozy i zboże – zgodnie z wytycznymi zamawiającego. Naturalnie dobór materiałów, z których będzie skonstruowany zbiornik, będzie zależał od rodzaju składowanego materiału.
A.K.: Państwa specjalnością jest także produkcja podzespołów, np. bębnów do przenośników taśmowych. Czy znajdują one zastosowanie tylko w Państwa urządzeniach, czy można ich używać również w innych przenośnikach?B.S.: Zasadniczo podzespoły wykorzystywane są w naszych urządzeniach, ale możemy je na nowo zaprojektować i dostosować do współpracy z innymi urządzeniami. Klienci mogą zmówić u nas bębny nie tylko do przenośników klasycznych, ale też nietypowych. Co się tyczy rodzajów tych podzespołów, to projektujemy i produkujemy bębny napędowe, zwrotne i odchylające.
RYS. 3 W Project Steel można zamówić zaprojektowanie i wyprodukowanie podzespołów. Na zdjęciu bęben do przenośnika taśmowego