Urządzenia oferowane przez firmę Proorganika można znaleźć m.in. w zakładach przemysłu cementowo-wapienniczego (w tym w betoniarniach) i kruszyw mineralnych. Są to urządzenia mające zastosowanie w instalacjach transportu pneumatycznego, odpylania, dozowania płynów w węzłach betoniarskich i wspomagania wysypów z silosów i zbiorników.
Andrzej Żelazo
Do transportu pneumatycznego produktów silnie wycierających stosowane są łuki specjalne typu GB.
FOT. 1 Łuk specjalny GB RYS. 1 Zasada działania łuku specjalnego GB
Są to łuki wykonane z żeliwa GGG-70 z opatentowaną komorą, w której następuje zawirowanie powietrza z produktem. Zasada działania łuku polega na wirowaniu produktu podczas transportu pneumatycznego w specjalnej komorze. Wirowanie to powoduje toczenie się transportowanego produktu po produkcie wirującym. Dzięki temu nie ma wycierania ścianek łuku (produkt nie trze o łuk) ani niszczenia ziaren produktu (produkt nie uderza o ścianki przy zmianie kierunku). Po zakończeniu transportu komora oczyszcza się samoczynnie powietrzem transportowym. Samooczyszczenie komory (i właściwa praca łuku) następuje przy prędkości przepływu 15 m/s (lub większej). Łuki GB produkowane są w następujących średnicach: DN 65, DN 80, DN 100, DN 125, DN 150. Wszystkie łuki GB zakończone są kołnierzami płaskimi zgodnie z EN 1092-PN16.
Zalety łuków GB:
- duża odporność na wycieranie;
- mniejsze tarcie i nagrzewanie się produktu (w porównaniu z innymi łukami);
- mały promień łuku (łatwość montażu);
- automatyczne samooczyszczanie.
Z kolei w instalacjach odpylania stosowane są elementy systemu rurowego Jacob. Elementy te są wykonane ze stali węglowej malowanej proszkowo i produkowane w zakresie średnic od DN 60 do DN 1600. Z tym że w zakresie średnic od DN 60 do DN 630 zakończone są one charakterystycznymi wywijkami i łączone na obejmy żłobkowe, a w zakresie średnic od DN 350 do DN 1600 zakończone są kołnierzami płaskimi (luźnymi lub przyspawanymi). W zakresie średnic od DN 350 do DN 630 możliwe są oba połączenia. Elementy produkowane z blachy o grubości g = 1, 2 lub 3 mm (w zależności od średnicy). W zakres elementów systemu wchodzą: rury, łuki, segmenty, trójniki, redukcje, przepustnice regulacyjne.
FOT. 2 Połączenie systemu Jacob
Jeśli chodzi o dozowanie płynów w węzłach betoniarskich, to stosuje się tutaj zawory zaciskowe HO-Matic. Są to zawory sterowane sprężonym powietrzem. Charakteryzują się solidną i prostą konstrukcją, która gwarantuje wysoką niezawodność i długą żywotność. Składają się one z obudowy ze współosiowo zamontowanym elastycznym wkładem. Ich zwarta konstrukcja (brak dodatkowego napędu) przyczynia się do tego, że mogą być używane nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Brak elementów blokujących przepływ powoduje, że zawory te świetnie nadają się do produktów pylistych, ziarnistych, zawiesin oraz cieczy. W węzłach betoniarskich głównie stosowane są zawory serii 10 wykonane z odlewu aluminium (korpus) oraz POM-u (gwintowane końcówki). Z reguły wkłady wykonane są z NR-u lub EPDM-u. Produkowane są w średnicach 15 mm (1/2″), 20 mm (3/4″), 25 mm (1″) i 32 mm (1 i 1/4″). Zasada działania zaworu zaciskowego jest następująca. Elastyczny wkład jest zamontowany w obudowie zaworu i otoczony przestrzenią, do której doprowadza się sprężone powietrze. Po doprowadzeniu sprężonego powietrza okrągły początkowo wkład zniekształca się, staje się owalny w przekroju i w końcu po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia się zaciska. Zawór zaciskowy jest zamknięty. Aby otworzyć zawór, należy spuścić sprężone powietrze, a wkład samoczynnie powróci do okrągłego, pełnego przekroju. Zawór zaciskowy jest otwarty.

