Przenośniki zgrzebłowe marki BIBUS MENOS
Firma BIBUS MENOS Sp. z o.o. produkuje przenośniki zgrzebłowe nawet dla największych na świecie koncernów wytwarzających materiały budowlane (m.in. cement, beton towarowy i kruszywa).
Dział Projektowy tej firmy zrealizował dla jednego z nich np. projekt czterech przenośników zgrzebłowych do bliskiego transportu piasku. Aby uzyskać maksymalny czas eksploatacji tych przenośników oraz bezawaryjną ich pracę, do budowy urządzeń firma BIBUS MENOS zastosowała materiały trudnościeralne. W zakres prac wchodził projekt konstrukcji mechanicznej wraz z wykonaniem, dostarczeniem i uruchomieniem zbudowanych urządzeń. W tym wypadku firma oddała do użytku następujące przenośniki:
- przenośnik zgrzebłowy poprzeczny – umieszczony pod silosem, przeznaczony do transportu do kolejnego przenośnika;
- przenośnik zgrzebłowy podłużny – przeznaczony do zbierania piasku z przenośnika poprzecznego oraz transportu piasku do elewatora;
- przenośnik zgrzebłowy rozsypujący – przeznaczony do transportu materiału do czterech silosów, znajdujących się pod przenośnikiem;
- przenośnik zgrzebłowy do przepadu spod przenośnika płytowego na przenośniku koszowym gipsu, zbudowany w celu hermetyzacji istniejącego przenośnika płytowego.
Wszystkie cztery urządzenia zostały zaprojektowane i zbudowane w sposób modułowy, zapewniający prosty montaż, czynności konserwacyjne i serwisowe i umożliwiający jednocześnie prostą regulację długości całej konstrukcji. Przenośniki wyposażono w skrzynię w wersji bezpyłowej, co zapobiega zanieczyszczeniu środowiska oraz generowaniu zagrożeń dla pracowników, przebywających w okolicach obiektu. Część napędowa została wyposażona w napinacze aktywne, a użycie łańcuchowego koła łupkowego pozwala na wymianę części roboczych bez konieczności demontowania piasty. W celu zwiększenia żywotności przenośnika wyłożenie koryta wykonano ze wzmocnionej stali o podwyższonej odporności na ścieranie (jest to tzw. wyłożenie Hardox). Żeby uzyskać maksymalny czas eksploatacji przenośników oraz bezawaryjną pracę, zamontowano prowadnice manganowe, co zapewnia wytłumienie drgań i eliminuje nadmierny hałas. Dodatkowo zastosowano prowadnice samoutwardzalne w momencie tarcia i zwiększono w ten sposób wytrzymałość materiału. Ze względu na trudne warunki pracy tych przenośników wyposażono je w łańcuch w postaci odkuwek ze zgrzebłami, a co drugie ogniwo wykonano ze stopów odpornych na ścieranie.
Dane techniczne czterech zamontowanych przenośników zgrzebłowych:
Przenośnik zgrzebłowy poprzeczny:
- wydajność: 30 t/h;
- długość w osi bębnów (L): ≈ 10,61 m;
- szerokość: 600 mm;
- kąt pochylenia: 8,75°
Przenośnik zgrzebłowy podłużny:
- wydajność: 30 t/h;
- długość w osi bębnów (L): ≈ 32,14 m;
- szerokość: 600 mm;
- kąt pochylenia: 6°
Przenośnik zgrzebłowy rozsypujący:
- wydajność: 30 t/h;
- długość w osi bębnów (L): ≈ 65,35 m;
- szerokość: 600 mm;
- posadowienie na poziomie: +12,70 m
Przenośnik zgrzebłowy do przepadu spod przenośnika płytowego na przenośniku koszowym gipsu:
- wydajność: 1,5 t/h;
- długość w osi bębnów (L): ≈ 9,55 m;
- kąt pochylenia: 15°;
- szerokość: 1800 mm.