Przesiewacz przerzutowy Trisomat
Austriacka firma IFE Aufbereitungstechnik GmbH posiada w ofercie przerzutowy przesiewacz typu flip-flop z elastycznym pokładem przesiewającym Trisomat.
Przesiewacz przerzutowy typu Trisomat stanowi konstrukcję złożoną z dwóch ram/skrzyń, usytuowanych jedna w drugiej. Ściany boczne tych skrzyń połączone są ze sobą belkami poprzecznymi, do których z kolei mocowany jest zaciskowo, naprzemiennie, elastyczny pokład przesiewacza ze specjalnego rodzaju poliuretanu.
-Jedna z ram/skrzyń przesiewacza względem drugiej nieruchomej ramy poprzez napęd mimośrodowy wprawiana jest w ruch posuwisto-zwrotny. W efekcie tak realizowanej kinematyki ruchu - zamocowany do belek poprzecznych i niejako „naturalnie" podzielony na sekcje - elastyczny pokład sitowy zostaje na przemian poddawany w tych fragmentach napinaniu i luzowaniu, które można obrazowo określić jako „zapadanie się" - wyjaśnia Jarosław Dąbrowski. Cały proces zachodzi bardzo dynamicznie i z dużą częstotliwością, a siły przyspieszenia, jakiemu poddawane są ziarna nadawy na pokładzie przesiewacza, dochodzą nawet do 50G.Przesiewacze typu Trisomat skonstruowano z myślą o przesiewaniu materiałów bardzo trudnych do przesiewu i o stosunkowo dużej wilgotności. Tam, gdzie inne klasyczne rozwiązania zawodzą, Trisomat firmy IFE Aufbereitungstechnik jest wyjątkowo skuteczny, nawet przy najmniejszych powierzchniach oczek.Wysokie przyspieszenie podrzutu uzyskiwane na pokładzie urządzenia powoduje szybką stratyfikację materiału na stronie podawczej przesiewacza, co skutkuje równocześnie tym, że do otworów sitowych dociera więcej drobnej frakcji nadawy, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego przesiewacza. Efekt ten ma zdecydowany wpływ na wysoką wartość nominalną odsiewu z 1m2 pokładu.
Producent szczególnie podkreśla wyjątkową przydatność tego typu urządzeń do pracy z nadawami mokrymi: nawet 15% wilgotność materiału do odsiania nie stanowi dla nich problemu.Ponadto Trisomaty nadają się do przesiewania nadaw mokrych, powodujących zalepianie się i zatykanie oczek pokładu sitowego. Napinanie i luzowanie się, mocowanego naprzemiennie do belek jednej i drugiej ramy, elastycznego pokładu sitowego powoduje niewielką zmianę wielkości otworów jego oczek. Dochodzi wówczas do samoistnego efektu luzowania się ewentualnie zakleszczonych drobnych ziaren nadawy w oczku sita, a następnie - w efekcie podrzutu - do odblokowania i samooczyszczenia pokładu sitowego.Przesiewacze przerzutowe Trisomat produkcji firmy IFE Aufbereitungstechnik ze względu na opatentowany, mimośrodowy typ napędu wyróżniają się tzw. trojfazowym
cyklem przesiewania, realizowanym na kolejnych odcinkach długości roboczej przesiewacza.
Są to następujące fazy:
• faza nr 1 - szybka stratyfikacja materiału na stronie podawczej przesiewacza,
• faza nr 2 - skuteczne przesiewanie w środkowej części przesiewacza,
• faza nr 3 - lepsze parametry przesiewu w strefie zrzutu dla nadawy o frakcji
zbliżonej do granicznej.
Jak informuje producent, do głównych zalet przesiewaczy przerzutowych produkcji firmy IFE typu TRISOMAT należą, m.in.: stosunkowo niewielka masa urządzenia, niskie obciążenia dynamiczne od pracującego przesiewacza, brak efektu sklejania się nadawy i zapychania pokładu sitowego, minimalne wymagania odnośnie niezbędnej obsługi i czynności konserwacyjnych.Urządzenie znajduje zastosowanie w następujących branżach przemysłu: górnictwo węgla kamiennego koksownictwo, górnictwo skalne, przemysł wapienniczy, przemysł drzewny, recykling śmieci, żużli i szlaki wielkopiecowej/stalowniczej.