Rękawy Moduflex
Duńska firma Cimbria Bulk Equipment od 50-ciu lat produkuje teleskopowe rękawy załadowcze do substancji sypkich oraz przenośniki ślimakowe.
W tym czasie wyprodukowała ponad 12 tys. rękawów.
Podstawową cechą rękawów Moduflex jest ich segmentowa budowa, która pozwala dopasować elementy rękawa oraz długość dokładnie do potrzeb klienta, a dodatkowo w przyszłości pozwala obniżyć koszty i czas serwisu. Uszkodzony element jest bowiem w ciągu krótkiego czasu wymieniony na nowy, bez konieczności demontażu całego urządzenia. Rękawy mogą mieć liniowo wbudowany filtr. Nowością Moduflex jest zastosowanie bocznego ukośnego modułu filtracji. Tak umieszczony moduł pozwala zamocować rękaw z filtrem pod niskim wylotem z silosu, co jest istotne w już istniejących zbiornikach i silosach. Obecność takiego filtra nie wpływa na długość rękawa po całkowitym zwinięciu. Filtry boczne ukośne mają dużą powierzchnię, dochodzącą do 18 m².
W ofercie producenta znajduje się 7 typów powłok zewnętrznych dostosowanych do rodzaju oraz temperatury produktu oraz 5 rodzajów stożków prowadzących, które oddzielają ładowany materiał od pokrycia zewnętrznego i prowadzą strumień produktu centralnie. Aktualnie instalowane są trzy typy wylotów do załadunku: do cystern, na pryzmę i uniwersalny. Wszystkie są wyposażone w odpowiednie czujniki zapewniające zakończenie załadunku bez przesypania cystern lub ciągłe podnoszenie wylotu na pryzmą materiału. Wyloty mogą być obłożone mikrogumą w celu uszczelnienia lub być pneumatycznie uszczelniane. Segmenty są kolejno zwijane za pomocą windy ręcznej lub elektrycznej przez trzy zewnętrzne linki. Taka konstrukcja rękawów zapewnia równoległe składanie się stożków i modułów oraz stałą kontrolę zużycia się linek.
Rękawy posiadają pilota do sterowania i mogą być wykonane wg wymagań ATEX.
Średnica wylotu rękawa waha się od 300 do 1200 mm, długość – nawet do 40 m, wydajność załadunku systemu to od 250 do 1800 m³/h . Pozycjonery Moduflex przesuwają rękawy wzdłuż i dookoła osi ustawiając je dokładnie nad wlotem do cysterny.
Firma posiada w Polsce wykwalifikowany serwis i magazyn części, co gwarantuje szybki dojazd do użytkownika. W Polsce Cimbria Bulk Equipment reprezentuje firma Buttimer Polska, która projektuje i wyposaża kompletne portowe oraz inne nietypowe instalacje do przeładunku i składowania towarów sypkich.
www.buttimer.pl