SAWO 2022 - bezpieczeństwo wpisane w DNA
Targi SAWO - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów sprzętu i wyposażenia służącego bezpieczeństwu, ochronie zdrowia i pracy z profesjonalistami z branży BHP.
Tegoroczne wydarzenie, które zaplanowano na 25-27 kwietnia br., eksponowało najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 200 firm z branży ochrony pracy z Polski i zagranicy. Trzy dni targów BHP i PPOŻ w Poznaniu obfitowało w nowości produktowe, merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę tego sektora, jak również prezentowało najnowsze trendy w ratownictwie specjalistycznym.
Profesjonalnie przygotowana ekspozycja, jak również szereg wydarzeń towarzyszących, przyciągnęły do Poznania ogromną liczbę specjalistów - ponad 14 600 zwiedzających. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, a sale, w których odbywały się konferencje, były wypełnione po brzegi słuchaczami. Tegoroczne spotkanie było platformą do wymiany doświadczeń praktyków oraz będzie miało realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa pracowników w naszym kraju.
SAWO 2022 – dzień pierwszy
Targi SAWO 2022 rozpoczęły się 25 kwietnia. Uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2022 dokonał Wiceprezes Zarządu Grupy MTP - Filip Bittner. Następnie wystąpił Marcin Stanecki – Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, który odczytał list od Pani Minister Marleny Maląg. Po nim głos zabrał Jarosław Leśniewski - Zastępca Głównego Inspektora Pracy.
Na zwiedzających, profesjonalistów z branży szeroko rozumianego bezpieczeństwa już pierwszego dnia czekało mnóstwo atrakcji. Behapowców zainteresowała konferencja organizowana w tandemie: PIP + CIOP-PIB „Obciążenie fizyczne, stres, hałas, wirusy - czynniki zagrożeń zawodowych i przyczyny niezdolności do pracy”. Wydarzenie to skierowane było do wszystkich osób zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, zainteresowanych aktualnymi informacjami przygotowanymi przez ekspertów i instytucje kształtujące politykę bezpieczeństwa pracy na poziomie krajowym.
Z kolei specjaliści, którym bliska jest dziedzina kultury bezpieczeństwa, mogli wziąć udział w prelekcjach Step2Safety oraz Safety Media, podczas których omówiono zagadnienia związane z rozwojem pojęcia kultura bezpieczeństwa oraz zarządzaniem i oceną ryzyka zawodowego.
SAWO 2022 – dzień drugi
We wtorek, 26 kwietnia – w drugim dniu targów SAWO – bardzo intensywnie zapowiadał się program wydarzeń i zaplanowanych atrakcji. Jednym z głównych punktów była przygotowana przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu konferencja techniczną pt. "Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”, która skupiła szerokie grono projektantów branżowych, inżynierów budownictwa i pożarnictwa, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawców budowlanych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, firm zajmujących się instalowaniem systemów przeciwpożarowych, a także właścicieli i zarządzających obiektami. Tematem przewodnim był postęp techniczny, który wymusza również zmiany w wymaganiach projektowania, instalowania i eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych. Kolejnym ważnym wydarzeniem było seminarium przygotowane przez Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, podczas którego członkowie stowarzyszenia podzielili się z uczestnikami doświadczeniem w obszarze dobrych praktyk we wdrażaniu Normy ISO 450001.
Dużą frekwencją cieszyła się też konferencja "Bezpieczeństwo przede wszystkim", zorganizowana przez miesięcznik ATEST – Ochrona Pracy, Akademię Bezpieczeństwa MILWAUKEE i firmę DNV. Wydarzenie dedykowane było dla pracowników działów BHP, działów zakupów, pracodawców, a także pełnomocników zintegrowanych systemów zarządzania.
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy przygotował z kolei bezpłatne seminaria, w ramach których zaprezentowano najnowsze wyniki prac prowadzonych w CIOP-PIB, dotyczące zagrożeń w środowisku pracy. Jednak kulminacyjnym punktem programu drugiego dnia targów SAWO 2022 był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej (poszukiwawczo-ratowniczej z psami tropiącymi, wysokościowej, chemiczno-ekologicznej z mobilnym robotem specjalistycznym IBIS oraz grupy ratownictwa technicznego).
SAWO 2022 – siła spotkań na żywo!
Trzeci, ostatni dzień targów SAWO 2022 - 27 kwietnia, upłynął pod znakiem spokojnych rozmów, finalizowania umów i kontraktów oraz planowania obecności na kolejną odsłonę targów SAWO za dwa lata.
Tegoroczna ekspozycja w pawilonie nr 3A zamieniła się w poligon doświadczalny: poza stoiskami wystawców do dyspozycji gości przez wszystkie dni targowe było mnóstwo wystaw, pokazów i szkoleń – zarówno profesjonalista z branży, jak i pasjonata mogli znaleźć dla siebie interesującą przestrzeń.
SAWO to przede wszystkim jednak wiele premier produktowych, a w tej edycji aż 12 laureatów zdobyło prestiżowe nagrody - Złoty Medal MTP. Wręczono także dwie nagrody Grand Prix SAWO 2022 oraz 7 statuetek Acanthus Aureus za najciekawsze stoiska.
Targom SAWO towarzyszyły Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE, Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREEN POWER, Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX oraz Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER. Tegoroczna kwietniowa odsłona bloku targów INSTALACJE, GREENPOWER, SECUREX, EXPOPOWER i SAWO była największym i najważniejszym wydarzeniem dla branży bezpieczeństwa i higieny pracy, OZE, ciepłowniczej, wentylacyjnej, chłodniczej i sanitarnej w 2022 roku!
Już dziś organizatorzy zapraszają do Poznania na kolejną edycję targów SAWO, które odbędą się w kwietniu 2024 r.