Silniki dla górnictwa i energetyki
Wymagania w zakresie minimalnego poziomu sprawności trójfazowych indukcyjnych silników przeciwwybuchowych ognioszczelnych obowiązujące na terenie Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 r. (regulacja EU 2019/1781 i 2021/341) nie obejmują silników przeznaczonych do eksploatacji w kopalniach podziemnych.
Bez względu na powyższe aktualnie obserwuje się trend poszukiwania przez producentów maszyn górniczych oraz użytkowników końcowych silników górniczych o podwyższonej sprawności przeznaczonych do aplikacji z pracą ustaloną ciągłą. Odpowiadając na oczekiwania klientów, należąca do Grupy Cantoni firma Celma Indukta SA zaprojektowała, a następnie zaatestowała dwie wielkości (280 i 315) nowych górniczych silników przeciwwybuchowych ognioszczelnych serii dSTe z opcją wykonania w klasie sprawności IE3 (Premium). Przykładowy silnik tej serii oznaczony jako dSTe280M4-IE3 (90 kW) został zaprezentowany na zeszłorocznych Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach.
Silnik dSTe280M4-IE3 (90 kW)
Konstrukcja silników nowej serii dSTe280 i 315 została opracowana w oparciu o najnowsze światowe trendy w zakresie silników przeciwwybuchowych z uwzględnieniem sugestii klientów eksploatujących silniki serii dSg, produkowane przez firmę Celma Indukta SA od ponad trzech dekad. Grupa Cantoni produkuje również silniki, które są stosowane w zakładach energetycznych. Zakład Maszyn Elektrycznych Emit SA, należący do Grupy Cantoni, w tym roku dostarczył silniki do jednej z polskich elektrowni. Były to silniki serii Sf i Sh do napędu młynów misowo-rolkowych i suszarni. Silniki te wyposażone są m.in. w czujniki temperatury uzwojeń i łożysk, czujniki drgań i przetworniki czujników temperatury. Wyróżnia je ponadto niski poziom ciśnienia akustycznego.
Silniki serii Sh (po lewej) i Sf