Od kilkunastu lat Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa we Wrocławiu wspólnie z Instytutem Górnictwa Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej organizują konferencje naukowo - techniczne poświęcone problematyce górnictwa kopalin skalnych. W dniach od 25 do 27 kwietnia odbyła się w Kudowie Zdroju dwunasta z kolei konferencja Kruszywa Mineralne, która zbiegła się z obchodami 60-lecia Wrocławskiego Oddziału SITG.
Zgodnie z dotychczasową formułą nadesłane referaty opublikowano w Pracach Naukowych Instytutu Górnictwa. Obejmowały one szeroką problematykę zagadnień normalizacji, badań surowców i produktów, przeróbki kruszyw, eksploatacji kopalin skalnych z uwzględnieniem jakościowych, rynkowych i środowiskowych uwarunkowań krajowego rynku surowcowego.
Problematykę prawa geologicznego i górniczego zaprezentowali, m.in. Z. Kasztelewicz i M. Ptak w referacie „Procedury koncesyjne w świetle nowego prawa geologicznego i górniczego”. Geologicznych, przestrzennych, gospodarczych i społecznych uwarunkowań odkrywkowej eksploatacji złóż kruszyw dotyczyło wystąpienie A. Kabzińskiego.
Badaniu jakości kopalin i surowców poświęcony był m.in. referat S. Góralczyka i M. Łukowskiej pt. Reaktywność alkaliczna kruszyw węglanowych - identyfikacja i środki zapobiegawcze oraz D. Dukielskiej pt. Zakres i częstotliwość badań – możliwości ograniczeń. Zagadnienia urabiania i robót wiertniczo strzałowych przedstawiono w referatach: Urabianie skał w kopalniach odkrywkowych jako problem optymalizacyjny (J. Malewski, P. Rink) i Wykorzystanie laserowego systemu skanującego w optymalizacji parametrów prowadzenia robót strzałowych” (M. Brych, K. Rogosz). Tej tematyki dotyczył również referat prezentujący przegląd systemów mieszalniczo-załadowczych i środków strzałowych stosowanych przez firmę Maxam Polska Sp. z o.o. wzbogacony podczas jednej z sesji ekspozycją systemu mieszalniczo-załadowczego typu Flexi Truck.
Procesy przeróbcze i obróbki skał przedstawiono w referatach: Analiza efektów rozdrabniania w granulatorze stożkowym w zależności od wielkości uziarnienia nadawy i jego obciążenia (T. Gawenda), Klasyfikator pulsacyjny jako sprawdzone urządzenie do oczyszczania surowców mineralnych (P. Matusiak, D. Kowol), Nowe podejście w optymalizacji pracy kruszarek stożkowych (M. Mrowiec), Przesiewanie kruszywa wapiennego na przesiewaczu zataczającym - śrubowym (W. Poćwiardowski, P. Wodziński, J. Kaniewska).
Problematyki bhp dotyczył referat M. Stopy pt. Hałas niskoczęstotliwościowy w górnictwie skalnym.
Wprowadzeniem do wycieczki technicznej były wystąpienia J. Wojtanowskiego (Bergerat Monnoyeur) na temat urabiania, załadunku i transportu urobku w KMT maszynami Caterpillar oraz D. Przebierały (Sandvik Construction) nt. optymalnego doboru narzędzi podlegających zużyciu i wsparciu klienta w rozwiązywaniu bieżących problemów produkcyjnych oraz M. Borowicza (Strateg Capital), nt. Kopalni Melafiru Tłumaczów jako inwestycji zrównoważonego rozwoju.
W drugim dniu konferencji, po przejechaniu autokarami przez Park Narodowy Gór Stołowych, uczestnicy konferencji zapoznali się z innowacyjnymi rozwiązaniami eksploatacji kopalin skalnych w Kopalni Melafiru Tłumaczów, gdzie zostali podjęci przez M. Borowicza - prezesa KMT. Sponsorzy konferencji zaprezentowali tu imponujący pokaz pracy maszyn Caterpillar oraz urządzeń Sandvik. Wśród 300 uczestników konferencji wyjątkowo liczną grupę (blisko 40 firm) stanowili krajowi i zagraniczni producenci z wielu branż maszyn i urządzeń.
Przyszłoroczna konferencja Kruszywa Mineralne odbędzie się również w Hotelu Verde Montana w Kudowie Zdroju, w dniach od 23 do 25 kwietnia 2013 r.