W przemyśle tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie trzy grupy produktów z oferty firmy Proorganika. Są to elementy systemu rurowego Jacob, łuki o dużym promieniu oraz złączki rurowe Eurac. Wszystkie one mają zastosowanie w transporcie grawitacyjnym lub pneumatycznym produktów sypkich. Każdy z tych produktów jest łatwy w demontażu i czyszczeniu.
Andrzej Żelazo
Złączki rurowe Eurac
Złączki te służą do łączenia elementów rurociągów (łuki, rury itp.). W przemyśle tworzyw sztucznych stosowane są głównie złączki typu L lub typu M (identycznie wykonane tylko o długości 150 mm).
Każda złączka ma na obudowie napis Eurac®, typ złączki (w tym przypadku L) oraz podaną średnicę (w tym wypadku ϕ 50/50,8 mm, czyli 2″). Złączka ma długość L = 100 mm (dwie śruby), pasek do odprowadzenia ładunków elektrostatycznych oraz biały wkład uszczelniający wykonany z NBR. Zasada łączenia rur i łuków za pomocą złączek Eurac jest niezwykle prosta. Złączkę nasuwamy na jedną rurę, wsuwamy drugą rurę i skręcamy złączkę śrubami. Dobrze jest zaznaczyć wcześniej na rurze, jak głęboko należy ją wsunąć w złączkę.
Łuki o dużym promieniu
Są one łukami giętymi na zimno wykonanymi ze stali nierdzewnej AISI 304 (czasami AISI 316). Przeznaczone są do instalacji transportu pneumatycznego produktów sypkich. Produkuje się je w średnicach od 38,0 × 1,5 mm do 206,0 × 3,0 mm.
Łuki do transportu pneumatycznego powinny mieć promień gięcia ok. 10 razy większy od średnicy rurociągu (R = 10 D). Standardowe łuki wykonuje się o promieniu gięcia 250, 500, 800 lub 1000 mm (najbardziej typowe). Możliwe jest też wykonanie łuków o promieniu 1200 lub 1500 mm. Każdy łuk jest zakończony odcinkami prostymi po 100 lub 200 mm (prosty koniec ułatwia spawanie lub założenie złączki). Do produktów wycierających można zastosować łuki ze stali nierdzewnej z dodatkową obróbką cieplną (oznaczenie: HVA-Niro®).
System rurowy Jacob
System ten jest układem połączeń, w którym elementy zakończone są charakterystycznymi wywijkami. Podstawowymi elementami systemu są: rury, segmenty, łuki, trójniki, redukcje, przepustnice, zasuwy, wzierniki, przesypy dwudrogowe i wielodrogowe.
Przepustnice, zasuwy i przesypy mogą być wykonane z napędem ręcznym, elektrycznym lub pneumatycznym. Wszelkie elementy w zakresie od DN 60 do DN 630 są zakończone charakterystycznymi wywijkami (po 6 mm) oraz łączone obejmami żłobkowymi. Dostępne są też elementy o średnicy od DN 350 do DN 1600 łączone na kołnierze. Wszystkie one mogą być wykonane ze stali węglowej malowanej, ocynkowanej albo ze stali nierdzewnej AISI 304 lub AISI 316. Typowym kolorem, w jakim wykonane są elementy systemu Jacob, to RAL 7032.