System zapobiegania wybuchom
Niektóre materiały występujące w przemyśle mają właściwości wybuchowe. Ze względu na te właściwości firma WAKRO dobiera odpowiednie urządzenia i oprzyrządowanie przeznaczone do pracy w obszarze występowania atmosfery wybuchowej.
Wybuch pyłu może nastąpić, gdy spełnione są równocześnie następujące warunki: występowanie utleniacza (tlen z powietrza), ograniczona przestrzeń, utworzenie mieszaniny pyłowo-powietrznej oraz wystąpienie źródła zapłonu. Do skutecznego zapobiegania wybuchom WAKRO oferuje przedsiębiorstwom nie tylko profesjonalne zabezpieczanie urządzeń, ale także projektowane przez siebie instalacje inertyzacji.
Inertyzacja jest to częściowe lub całkowite zastępowanie powietrza przez gaz obojętny, najczęściej azot. To skuteczna metoda zapobiegania pożarom i wybuchom, często stosowana w przypadku braku możliwości zastosowania innych środków.
Z definicji wybuch (lub inaczej eksplozja chemiczna) jest gwałtowaną reakcją chemiczną połączoną z intensywnym wydzielaniem ciepła, zdolną do samopodtrzymującej się propagacji w materiale. Wybuchy możemy podzielić na gazowe lub pyłowe. Jeżeli w powietrzu obok pyłu jest też palny gaz, to wtedy mówi się o wybuchowej mieszaninie hybrydowej, której znanym przykładem jest kombinacja powietrza z metanem i pyłem węglowym. Kompleksowym rozwiązaniem pozwalającym zabezpieczyć linie technologiczne jest oferowana przez WAKRO inertyzacja urządzeń
i maszyn azotem. Dzięki temu rozwiązaniu wewnątrz urządzeń, w których mogłaby wystąpić mieszanka wybuchowa
z powietrzem, utrzymywana jest atmosfera z gazem obojętnym. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i neutralne zarówno dla produkowanych wyrobów, personelu obsługującego, jak i dla środowiska naturalnego.
Oferowany przez WAKRO system inertyzacji azotem składa się z kilku elementów, a mianowicie ze źródła azotu lub innego gazu obojętnego wraz z instalacją rozprowadzającą w danym obiekcie, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz układu kontroli i sterowania. Tego typu system musi działać niezawodnie w każdych warunkach ze względu na bezpieczeństwo obiektu i ludzi. Ta metoda inertyzacji gazem obojętnym zalecana jest zarówno dla nowo projektowanych obiektów przemysłowych, jak i istniejących instalacji, które mogą wymagać przystosowania. Dla danego obiektu zespół inżynierów kompleksowo opracowuje indywidualny system inertyzacji, który obejmuje m.in. doradztwo techniczne, projekt instalacji, wykonanie, montaż i uruchomienie.
Mimo że procesy magazynowania, dozowania i transportu pneumatycznego są bardzo dobrze znane i opisane, mogą stanowić prawdziwe wyzwanie dla projektantów, szczególnie gdy mają być wykonywane w trudnych warunkach procesowych i gdy surowiec jest materiałem zakwalifikowanym jako wybuchowy oraz zapalny. Podczas realizacji projektów rozładunku, magazynowania, transportu pneumatycznego czy dozowania WAKRO stosuje w swoich instalacjach szereg nietypowych i często innowacyjnych rozwiązań, korzystając ze swojej bogatej wiedzy i doświadczeń w tym zakresie.