W Expo Silesia zakończyły się wydarzenia branżowe, na których prezentowały się firmy z branży robotyki, hydrauliki, automatyki i pneumatyki oraz technik smarowniczych. Ofertę uzupełniła prezentacja produktów i rozwiązań z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Biorąc pod uwagę tematykę wydarzenia oraz osoby i firmy, do których było skierowane, całość nazwano Targami Wspomagania Procesów Przemysłowych.
Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, organizowane po raz czwarty oraz odbywające się po raz
drugi Targi Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle ROBOTshow, były doskonałą okazją do zapoznania się z nowościami w branży. Wystawcy zaprezentowali m.in. komponenty automatyki, systemy napędów i sterowania
czy technologie i sprzęt służący do automatyzacji i informatyzacji w produkcji. Obecni byli także producenci i dystrybutorzy komponentów oraz podzespołów do maszyn przemysłowych, fabryk oraz linii produkcyjnych. Duże
zainteresowanie Zwiedzających wzbudziły firmy prezentujące osprzęt i roboty przemysłowe, wśród których
znalazł się m.in. dystrybutor robotów marki Kawasaki i Epson, ASTOR Sp. z o.o. Wśród nowości zaprezentowanych na targach znalazły się także nowe na rynku polskim duńskie roboty Universal Robots, prezentowane przez firmę Pol-Sver Sp. z o.o.
Tematykę wspomagania procesów przemysłowych uzupełniły Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo, odbywające się w Expo Silesia po raz drugi. Wśród prezentowanych marek znalazły się te naprawdę znaczące na rynku, m.in. Orlen OIL czy autoryzowany dystrybutor środków smarnych Mobil – firma SmarT Plus. Wystawcy prezentowali środki smarne znajdujące zastosowanie w przemyśle samochodowym, maszynowym, hutniczym i górniczym, a także oleje silnikowe, przekładniowe, płyny eksploatacyjne i chłodziwa. Obecni byli także producenci technologicznych schładzaczy cieczy, zespołów sprężarkowych, agregatów chłodniczych i innych wyspecjalizowanych urządzeń chłodniczych.
Podczas wydarzenia wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i usługi prezentowane na targach. Medal Expo Silesia za wytłaczarkę dwuślimakową stożkową z przełączalną skrzynią przekładniową EHP 15 Professional serii MINI Line otrzymała firma ZAMAK MERCATOR Sp. z o.o. Wyróżnienia przyznano firmie ASTOR Sp. z o.o. za robot przemysłowy Kawasaki BX200L oraz firmie PEPPERL+FUCHS Sp. z o.o. za odbiciowy czujnik ultradźwiękowy z metalowym czołem – UMC3000. Natomiast wyróżnienie za stworzenie platformy współpracy dla sektora motoryzacyjnego otrzymał Wydział Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Firmy: ASTOR Sp. z o.o., Automationstechnik Sp. z o.o. oraz Z.H.U. Automatyka-Elektronika Naprawa Maszyn i Urządzeń Tomasz Jasztal, nagrodzono za efektowną formę promocji targowej.
Prezentacjom wystawców towarzyszyły seminaria i prezentacje. W ramach programu Silesia Automotive Region Urząd Marszałkowski zorganizował warsztaty w formule matchmakingowej. Tematyką tegorocznych sesji były nowe aplikacje materiałowe oraz robotyka i automatyka. Odbiorcami prelekcji byli przede wszystkim przedsiębiorcy działający jako podwykonawcy branży Automotive. Targom towarzyszyło także seminarium „Współczesne problemy smarowania maszyn i urządzeń”, którego prelegentami byli przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz Polskiego Towarzystwa Trybologicznego. Była to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi technologiami i nowinkami rynkowymi, a także wstęp do dyskusji dotyczącej np. stosowania olejów w maszynach i urządzeniach górniczych, czy wpływie zanieczyszczeń środków smarnych na zużycie węzłów tarcia.
Tradycyjnie, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zawody robotów mobilnych Astor Robot Challenge, organizowane przez Koło Naukowe Integra oraz Partnera Strategicznego targów HAPexpo, firmę ASTOR. Ponad 30 zespołów zaprezentowało samodzielnie zaprojektowane i zbudowane roboty mobilne. Drużyny startowały w czterech kategoriach, a w każdej z nich zasady oraz cel jaki należało osiągnąć, aby wygrać, są inne. Rozgrywki w klasie Sumo i Minisumo polegały na rywalizacji dwóch robotów starających się zepchnąć przeciwnika z ringu („dojo”). Natomiast w zmaganiach w klasie Linefollower i Linefollower Enhanced roboty musiały przejechać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie. Zadanie utrudniały przeszkody, przerwy na trasie oraz tunele.
Celem targów i wydarzeń im towarzyszących było przede wszystkim precyzyjne skojarzenie przedsiębiorców z sektorów Automotive, produkcji, AGD, górnictwa, budownictwa, przemysłu maszynowego, przemysłu spożywczego oraz przemysłu energetycznego, z dostawcami rozwiązań z różnych sektorów.
Zapraszamy do odwiedzenia fotogalerii oraz stron internetowych targów www.hapexpo.pl, www.robotshow.pl, www.oilexpo.pl.