Z Romanem Mroczkowskim, prokurentem i kierownikiem sprzedaży w firmie Tekpro Sp. z o.o. z Mielca, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Tekpro proponuje m.in. urządzenia do rozładunku, załadunku, transportu pneumatycznego, dozowania, mieszania, ważenia i rozdrabniania materiałów proszkowych. Jak często Państwa klienci zamawiają instalacje, które składają się z wielu różnych produktów i które tworzą funkcjonalnie kompletny system?
Roman Mroczkowski: Przypadki, kiedy klient zamawia u nas pojedyncze urządzenia, są sporadyczne. Zamawiającego interesuje funkcjonalność linii, w której pojedyncze urządzenia spełniają właściwie swoje zadania, a to najłatwiej jest osiągnąć, uzgadniając i zamawiając kompletny system u jednego dostawcy
FOT. 1 Tekpro z reguły proponuje montaż kompletnych systemów. Na zdjęciu wstępnie skompletowana instalacja mikronizacji proszków
A.K.: Będąc częścią szwajcarskiej Grupy Dec, są Państwo przedstawicielami duńskiego przedsiębiorstwa Tekemas i międzynarodowej firmy Coperion K-Tron. Czy produkty tych firm nie są wobec siebie konkurencyjne?
R.M.: Wręcz przeciwnie. Dzięki bogatemu doświadczeniu firm, które reprezentujemy, i różnorodności urządzeń i technologii przez nie proponowanych mamy możliwość skonfigurowania optymalnego systemu obsługi materiałów sypkich. Możemy zapewnić czystość procesu, chroniąc produkty przed wpływem środowiska pracy oraz – odwrotnie – chroniąc środowisko pracy przed zanieczyszczeniem materiałami sypkimi, często o bardzo niebezpiecznych charakterystykach. Optymalizując system, możemy zapewnić jego ekonomiczną eksploatację przy zachowaniu żądanej wydajności i dokładności procesu.
A.K.: Tekpro powstało w 2007 r., ale myślę, że Państwa obecność na rynku materiałów sypkich zaczęła się wcześniej...
R.M.: Jako spółka rzeczywiście funkcjonujemy na rynku od 2007 r., ale zarówno Dec, jak i Tekemas – będące udziałowcami Tekpro – działają w dziedzinie obsługi materiałów sypkich w procesach produkcyjnych znacznie dłużej. W roku ubiegłym Tekemas obchodził 40-lecie działalności, a Dec świętował w tym roku 25-lecie działalności i sprzedaż 3333 instalacji z urządzeniami PTS (Powder Transfer System) jako kluczowym ich elementem.
FOT. 2 Pompa proszków PTS CIP – sztandarowy produkt oferowany przez Tekpro
A.K.: Wiem, że najbardziej zainteresowane Państwa technologią transportu próżniowo-ciśnieniowego są firmy z branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i z przemysłu tworzyw sztucznych. Czy wielu odbiorców mają Państwo też w sektorze budowlanym i rolniczym?
R.M.: Tam, gdzie czystość procesu, skuteczność wraz z bezpieczeństwem obsługi nawet najtrudniejszych materiałów sypkich (np. aktywnych składników farmaceutycznych – API, materiałów toksycznych, wybuchowych, żrących czy higroskopijnych) ani wysoka dokładność procesowa nie są najważniejszymi kryteriami, można znaleźć rozwiązania prostsze i bardziej ekonomicznie uzasadnione od tych, które oferujemy.
A.K.: Tekpro jest przedsiębiorstwem handlowo-projektowym. Czy w Państwa planach jest rozszerzenie działalności o produkcję urządzeń?
R.M.: Projektowane przez nas urządzenia i systemy produkowane są przez grupę ściśle z nami współpracujących firm partnerskich, rozumiejących nasze standardy wykonania. Jednak montaż ostateczny oraz próby eksploatacyjne robimy we własnym zakresie. Na życzenie klienta wykonujemy również montaż sprzedawanych instalacji w naszych obiektach firmowych, prowadząc w obecności przyszłego użytkownika próby funkcjonalne (tzw. Factory Acceptance Tests).
A.K.: Dziękuję za rozmowę