Bardzo często w różnych gałęziach przemysłu występuje konieczność przetransportowania dość znacznych ilości materiału na sporą odległość. Wykorzystywanie do tego celu przenośników mechanicznych związane byłoby z ogromnymi kosztami zabudowy i nie zawsze jest to fizycznie możliwe. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest transport pneumatyczny.
Firma WAKRO opracowała i opatentowała własny system wysokociśnieniowego transportu pneumatycznego, który wykonywany jest za pomocą urządzenia nazwanego podajnikiem komorowym (z dolnym opróżnianiem). Rozwiązanie to pozwala na pracę instalacji w systemie ciągłym przy zastosowaniu co najmniej dwóch podajników komorowych. Transport materiałów w tym układzie odbywa się poprzez dwufazowy proces przepływu cząstek fazy stałej i powietrza w przewodzie zamkniętym. W systemie tym kilka podajników komorowych pracujących naprzemiennie daje możliwość kilkukrotnego zwiększenia wydajności. Zastosowanie w instalacji np. tandemu podajników komorowych pozwala na pracę całego układu w czasie, gdy jeden z nich jest w trakcie konserwacji lub serwisu.
FOT. 1 Wysokociśnieniowy transport pneumatyczny (podajniki komorowe)
Firma WAKRO dobiera, projektuje oraz kompleksowo wykonuje instalacje transportu pneumatycznego wysoko- i niskociśnieniowego (za pomocą dozownika celkowego i inżektora). Firma ma status centrum badawczo-rozwojowego, a co za tym idzie – ma własne laboratorium materiałów sypkich, w którym znajduje się m.in. instalacja transportu pneumatycznego. Instalacja ta jest wyposażona we wszystkie niezbędne urządzenia, pozwalające na badanie możliwości przesyłania poszczególnych materiałów, często niestandardowych lub powodujących problemy w transporcie, a także na dobór sprzętu do odpowiedniego typu transportu, pomiar zapotrzebowania na sprężone powietrze i określenie wydajności procesu. W laboratorium firmy WAKRO bada się zarówno instalacje transportu niskociśnieniowego (dozownik celkowy z inżektorem), jak i wysokociśnieniowego (podajnik komorowy) w szerokim zakresie zmian parametrów procesowych. Opisane możliwości pozwalają na zaprojektowanie instalacji do transportu niestandardowych i często specyficznych materiałów.
FOT. 2 Instalacja transportu pneumatycznego w laboratorium materiałów sypkich w firmie WAKRO
Do niewątpliwych zalet transportu pneumatycznego należy zaliczyć:
• dużą elastyczność (możliwość zastosowania go w układach technologicznych, gdzie występuje brak miejsca na zainstalowanie podajników mechanicznych);
• hermetyczność procesu umożliwiającą transportowanie materiałów gorących, żrących oraz wybuchowych;
• dużą odległość transportu, nawet do 3000 m, w następstwie zastosowania układu wspomagania.
FOT. 3 Niskociśnieniowy transport pneumatyczny (dozowniki celkowe i inżektory)
Dzięki ogromnemu doświadczeniu firmy WAKRO w zakresie produkcji systemów transportu pneumatycznego jej klienci zawsze mają pewność, że otrzymają produkt niezawodny i sprawny. Jakość urządzeń firmy jest gwarantowana przez certyfikowany system jakości ISO 9001:2009. WAKRO ma również uprawnienia UDT oraz świadectwo uznania technologii spawania.
Co warte podkreślenia, kompleksowe wykonanie przez WAKRO obejmuje także zamontowanie systemu sterowania całą instalacją zgodnie z wymogami inwestora. Instalacje są wykonywane „pod klucz” – począwszy od doradztwa technicznego, projektowania, wykonawstwa w zakresie mechanicznym i elektrycznym, poprzez wykonanie układu sterowania oraz montaż i uruchomienie, a na przeszkoleniu obsługi z zakresu działania instalacji skończywszy.