Urządzenia do transportu pneumatycznego
Z Andrzejem Żelazo, prezesem zarządu firmy Proorganika Sp. z o.o. z Warszawy, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, jak dużo jest w Państwa ofercie urządzeń do transportu pneumatycznego?
Andrzej Żelazo: Bardzo dużo. Proorganika raczej nie buduje kompletnych instalacji, ale dostarczamy urządzenia do zastosowania w dowolnym miejscu instalacji transportu pneumatycznego. Ogólnie mówiąc, transport pneumatyczny produktów sypkich polega na tym, że na początku doprowadzamy do zmieszania produktu z powietrzem, następnie przesyłamy produkt w strudze powietrza, a na końcu musimy oddzielić powietrze od produktu. Powietrze przepuścić przez filtr, a produkt zsypać do zbiornika.
W naszej ofercie można znaleźć następujące urządzenia do tego transportu:
• podajniki komorowe firmy Gericke (urządzenia zasypywane produktem i transportujące produkt porcjami);
• podajniki celkowe firmy Rota Val (urządzenia transportujące produkt w sposób ciągły);
• łuki o dużym promieniu (R = 10 D), wykonane ze stali nierdzewnej;
• łuki specjalne (bardzo odporne na wycieranie);
• złączki rurowe Eurac do łączenia rurociągów;
• cyklony;
• filtry.
FOT. 1 Podajniki komorowe typu „Tandem” firmy Gericke – jedne z ciekawszych urządzeń do transportu pneumatycznego proponowanych przez Proorganikę
A.K.: Jakie produkty najlepiej przenosi się za pomocą urządzeń do podciśnieniowego transportu pneumatycznego?
A.Ż.: Uogólniając, produkty łatwiej się transportujące. Transport podciśnieniowy ma z reguły mniejsze wydajności i krótsze odległości. Jest to związane z różnicą ciśnień, jaką możemy zastosować. W transporcie nadciśnieniowym mamy do dyspozycji 3–5, a nawet 8 bar. W transporcie podciśnieniowym 0,3–0,5 bar (1 bar podciśnienia to już jest absolutna próżnia).
A.K.: Czy podajniki celkowe Rota Val, złączki Eurac i łuki nadal są Państwa głównymi urządzeniami do transportu pneumatycznego?
A.Ż.: Tak. Każda instalacja składa się z rurociągów. Dostarczamy złączki Eurac i łuki do transportu pneumatycznego wielu odbiorcom. Większość pozycji mamy w naszym magazynie w Polsce i wysyłki realizujemy przeważnie w dniu otrzymania zamówienia. Po latach współpracy z naszymi dostawcami udało się nam dojść do poziomu cen w pełni akceptowanych przez naszych klientów. Nawet łuki specjalne typu GB do transportu pneumatycznego (z komorą z zawirowaniem) też już są prawie stale dostarczane z naszego magazynu.Jeśli chodzi o podajniki celkowe Rota Val, to są to produkty wytwarzane na konkretne zamówienie. Dobór wydajności, wykonania materiałowego czy napędu powoduje, że takie podajniki zamawiane są pod konkretną instalację.
A.K.: Jak duże jest zainteresowanie tymi urządzeniami na polskim rynku?
A.Ż.: Myślę, że z roku na rok większe. Instalacje stają się coraz bardziej niezawodne i klienci się do nich przekonują. Oprócz tego rynek poszerza nam się o instalacje odpylania czy też centralnego odkurzania – to też są przecież rurociągi. Obserwujemy także większe zainteresowanie zastosowaniem elementów systemu rurowego Jacob w instalacjach przenoszenia produktów w strudze powietrza (np. spienionego styrenu czy ścinków folii i papieru).
A.K.: Czy Proorganika planuje rozszerzenie oferty urządzeń do transportu pneumatycznego?
A.Ż.: Staramy się stale uaktualniać naszą ofertę. Pozyskaliśmy ostatnio nowego dostawcę kompaktowych urządzeń do transportu podciśnieniowego. Mamy już uruchomionych kilka instalacji transportu cukru. Nie są to oczywiście instalacje o dużych wydajnościach, ale małe sprawne instalacje bardzo ułatwiają prowadzenie produkcji naszym klientom. Innym produktem, który udało się nam z powodzeniem wprowadzić w zeszłym roku, to łuki o promieniu R = 10 D do transportu pneumatycznego o 20-, 30-krotnie większej odporności na wycieranie. Zainstalowaliśmy je na próbę u kilku klientów i czekamy na efekty. Jak na razie wszyscy są bardzo zadowoleni.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.