Urządzenia pakujące z Concetti Group
Większość procesów technologicznych związanych z materiałami sypkimi kończy się na urządzeniach do ich pakowania. Aby przybliżyć możliwości techniczne oraz sposoby pakowania materiałów proszkowych, prześledźmy grupy urządzeń pakujących na przykładzie produktów jednego z największych ich producentów na świecie – firmy Concetti Group. Andrzej Żelazo
Prezentacja
Zacznijmy od stanowisk napełniania big bagów (czasem można na tych stanowiskach napełniać też skrzynie, oktabiny, kartony i pojemniki). Różna może być wysokość big bagów (od 900 do 1800 mm) oraz ciężar pełnego big baga (od 500 do 1500 kg). Systemy te charakteryzują się wysoką precyzją ważenia oraz zdolnością do obsługi każdego rodzaju produktu (proszki, granulaty, chemikalia, produkty spożywcze itp.).
W zależności od potrzeb dostępne są różne rozwiązania. Ze względu na sposób ważenia stanowiska załadunku big bagów dzieli się na dwie grupy. Do pierwszej grupy, w której ważony jest produkt wraz z opakowaniem (big bagiem), należą prostsze stanowiska typu „Simplex” i „Cement”. Najprostsze jest urządzenie „Simplex”. Stanowisko to wyposażone jest w układ dozujący (podajnik ślimakowy, taśmowy lub wibracyjny) oraz układ ważenia big baga zawieszonego na konstrukcji stalowej. Wydajność takiego urządzenia to ok. 10 big bagów na godzinę. Operator manualnie zawiesza big bag i zdejmuje go z urządzenia za pomocą wózka widłowego. Bardziej rozbudowane jest urządzenie „Cement”, o wydajności 25 big bagów na godzinę. Urządzenie to wyposażone jest dodatkowo w system zdejmowania oraz w układ transportu podajnikiem rolkowym pełnego big baga ustawionego na palecie.
Do drugiej grupy, w której odważany jest produkt netto (bez opakowania), należą bardziej wydajne i rozbudowane stanowiska załadunku. Są to urządzenia „Fertilizers” oraz „Carousel”, wyposażone w podajnik rolkowy transportujący pełne big bagi.
Urządzenie typu „Fertilizers” wyposażone jest w układ dozujący (podajnik ślimakowy, taśmowy lub wibracyjny), odważający produkt do zbiornika buforowego. Odważony produkt zsypywany jest do big baga. Żeby uniknąć dużego pylenia, zasyp odbywa się za pomocą podnoszonego rękawa. Wydajność takiego urządzenia to ok. 50 big bagów na godzinę. Najbardziej rozbudowane jest urządzenie „Carousel”. Na stanowisku karuzelowym może być obsługiwane jednocześnie do sześciu big bagów. Wydajność takiego urządzenia to 100 big bagów na godzinę. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w podajnik palet oraz pustych big bagów
Urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak dopływ powietrza ułatwiający otwieranie big baga, platformy wibracyjne zagęszczające produkt czy też układy odpylania. Mogą one także pracować „pod azotem”, jeśli takie są wymagania produktu, oraz w strefach wybuchowych.
AUTOR JEST PREZESEM ZARZĄDU FIRMY PROORGANIKA SP. Z O.O. W WARSZAWIE
www.proorganika.com.pl