W poszukiwaniu "zielonej energii"
O problemach związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski, energii geotermalnej oraz o działalności naukowo-badawczej Instytutu, z Lidią Gawlik, zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie rozmawia Dobrochna Sajdak-Chudzik
Dobrochna Sajdak-Chudzik: Konferencje organizowane przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN zajmują istotne miejsce w kalendarzu imprez branż surowcowej i energetycznej. Co wniosły ubiegłoroczne konferencje? Jakie Instytut ma plany odnośnie tego typu spotkań w 2012 roku?
Lidia Gawlik: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN jest placówką naukowo-badawczą prowadzącą kompleksowe badania związane z szeroko rozumianą problematyką gospodarki surowcami mineralnymi. Badania stosowane w gospodarce surowcami mineralnymi obejmują szeroki wachlarz metod z różnych dyscyplin naukowych, które w efekcie prowadzą do analizy systemowej i analiz ekonomicznych, ułatwiających spojrzenie z punktu widzenia dużego systemu (gospodarki surowcami mineralnymi) na prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych elementów (etapów) tego systemu.
Badania prowadzone w Instytucie charakteryzuje interdyscyplinarność i kompleksowość ujęcia i są one prowadzone w pełnym cyklu od badań podstawowych do aplikacji. Ta różnorodność badań naukowych Instytutu związana jest z istotnym ładunkiem problematyki poznawczej, walorami aplikacyjnymi opracowanych metodyk i rozwiązań dla potrzeb rozwoju podmiotów gospodarczych, realizacją filozofii zrównoważonego rozwoju.
Konferencje, które organizujemy cyklicznie służą upowszechnianiu i promocji prowadzonych przez nas badań. Stanowią ważną platformę, gdzie możliwa jest wymiana myśli i poglądów naukowców i praktyków. Rzeczywiście, zyskaliśmy znaczące grono wiernych uczestników, ale pracowaliśmy na to latami.
W 2012 r. odbędą się następujące imprezy: 13. edycja konferencji „Wykorzystanie zasobów złóż kopalin użytecznych”, 15. Warsztaty Górnicze dotyczące zagrożeń naturalnych w górnictwie, 21. edycja Szkoły Eksploatacji Podziemnej, 22. konferencja pod nazwą „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”, 26. konferencja z cyklu „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej”.
Konferencje są taką formą upowszechniania nauki, z którą jesteśmy szczególnie związani od początku istnienia Instytutu. Tu ścierają się poglądy, wypracowuje się koncepcje i nakreśla kierunki działania w ważnych dla gospodarki kraju branżach surowcowej i energetycznej. Wypracowywane wnioski służą poprawie warunków funkcjonowania tych branż poprzez zwracanie uwagi na konieczność dostosowywania aktów prawnych do aktualnych warunków, wskazywanie właściwych ścieżek rozwoju, uświadamianie wspólnych interesów i celów różnym podmiotom gospodarczym, upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, promocję innowacyjności. Staramy się, by konkluzje docierały do gremiów decyzyjnych, tak by słuszne postulaty miały szansę na realizację. Przykładem może tu być zorganizowana w ubiegłym roku przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN we współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz Ministerstwem Gospodarki, w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, konferencja "Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie – integracja aspektów społecznych i efektywnego zużycia zasobów", Przyjęta przez uczestników tej konferencji deklaracja zawiera apel do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE o ogłoszenie programu Europejskie Partnerstwo Innowacyjne dla surowców mineralnych oraz kontynuowania wsparcia w obszarze Badań i Innowacji oraz kształcenia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poszukiwanie, wydobycie, przeróbkę, ponowne wykorzystanie i recykling. Całość w numerze 1/2012