Zawansowane procesy produkcji wykorzystują wagi jako podstawowe urządzenia pomiarowo-kontrolne. Ze względu na różną specyfikę produktów i materiałów w celu zapewnienia jak największej dokładności odmierzania duże znaczenie w każdym procesie produkcji mają wagi precyzyjne, systemy wagowe oraz układy porcjująco-dozujące. Są to specjalistyczne systemy zaprojektowane dla odpowiednich gałęzi przemysłu, w tym też chemicznego.
Urządzenia te zapewniają jednocześnie czystość dozowanych komponentów do produkcji lub gotowych produktów do pakownia i służą do precyzyjnego napełniania, z możliwością wykorzystania różnych układów dozujących, opakowań, pojemników, beczek, worków itd. o różnych pojemnościach. Przy tym pobór produktów przeznaczonych do porcjowania przez układy dozujące odbywa się bezpośrednio ze zbiorników, kontenerów, przyczep, cystern i wagonów za pomocą specjalnych układów przenoszenia. Wchodzą one w skład zintegrowanych systemów pomiarowych. Szeroka gama tych urządzeń znalazła zastosowanie zarówno w obszarach standardowych, jak i zagrożonych wybuchem, w których wykorzystywane są wagi EX posiadające certyfikat potwierdzający zgodność wykonania urządzenia z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego ATEX.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zarówno wszelakie wagi, jak i systemy ważące oraz układy porcjująco-dozujące, użytkowane zgodnie z zaleceniami producentów i właściwie dobrane do asortymentu, gwarantują prawidłowość przeprowadzonego procesu dozowania. Tym samym zapewniają zadowolenie z uzyskania odpowiedniej jakości, założonej w procesie produkcji.
Legalizacji podlegają przyrządy pomiarowe stosowane w obrocie publicznym do wyznaczania ilości albo jakości w celu uzyskania prawidłowej podstawy do rozliczeń, przy produkcji i badaniu środków leczniczych oraz przy czynnościach urzędowych. Legalizacja jest sprawdzeniem, stwierdzeniem i poświadczeniem przez organ administracji miar, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania zawarte w przepisach metrologicznych i może być stosowany do wymienionych czynności. Dowodem legalizacji jest cecha legalizacyjna umieszczona na przyrządzie.
Według nowych przepisów Unii Europejskiej wszystkie nowe wagi wyprodukowane po 01.05.2004 roku muszą posiadać certyfikat europejski CE i znak metrologiczny M, aby mogły być używane do obrotu handlowego. Wagi niespełniające tego wymogu nie mogą uczestniczyć w bezpośrednim obrocie handlowym. Stosowanie wag bez legalizacji i certyfikatu do handlu jest przestępstwem i naraża ich użytkownika na dotkliwe kary finansowe ze strony Urzędów Miar i innych jednostek administracji państwowej. Nowe wagi posiadają tzw. pierwotną legalizację producenta lub importera, ważną 36 miesięcy lub więcej w zależności od typu wagi, podczas gdy legalizacja wtórna ma tylko 25 miesięcy ważności. O legalizacji wagi świadczą cechy legalizacyjne umieszczone na tabliczce znamionowej.