WAKRO pracuje nad innowacjami
Z Romanem Warownym, członkiem zarządu i dyrektorem technicznym w firmie WAKRO Sp. z o.o. z Krępnej, rozmawia Adam Krzyżowski
Roman Warowny: Oferujemy różne typy kruszarek i młynów, a w ostatnich latach pracujemy nad wysokociśnieniowymi prasami walcowymi, które charakteryzują się wysokim stopniem rozdrobnienia i niskim jednostkowym zużyciem energii
Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, od ilu lat oferują Państwo urządzenia dla branży kruszyw i jak mocna jest pozycja firmy WAKRO w tej gałęzi przemysłu?
Roman Warowny: Maszyny i urządzenia dla branży kruszyw proponujemy od samego początku działalności firmy. Specjalizujemy się w procesach magazynowania, transportu, rozdrabniania, suszenia, dozowania oraz granulowania. Nasze wyroby cieszą się uznaniem z uwagi na wysoka jakość i efektywność. Maszyny do rozdrabniania projektujemy indywidualnie po przeprowadzeniu badań w naszym laboratorium.
A.K.: Jakie ciekawe rozwiązania technologiczne do rozdrabniania i kruszenia są w Państwa ofercie?
R.W.: Oferujemy różne typy kruszarek i młynów, a w ostatnich latach pracujemy nad wysokociśnieniowymi prasami walcowymi, które charakteryzują się wysokim stopniem rozdrobnienia i niskim jednostkowym zużyciem energii. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskuje się większą wydajność układu w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. Poddanie surowca wysokiemu ciśnieniu powoduje powstanie mikropęknięć i szczelin, dzięki czemu proces kruszenia jest bardziej efektywny.
FOT. 1 Wykonana przez WAKRO instalacja do suszenia, przesiewania i magazynowania kruszyw
A.K.: Wspomniał Pan, że Państwa laboratorium specjalizuje się też w badaniach kruszyw. Na jakich aspektach tych badań się obecnie koncentruje?
R.W.: Laboratorium Materiałów Sypkich i Procesów Spawalniczych prowadzi badania zarówno pod kątem oceny właściwości fizycznych kruszyw, jak i procesów kruszenia i mielenia – przy wykorzystaniu posiadanego wyposażenia w postaci maszyn o wydajności w skali półtechnicznej. Dysponujemy m.in. młynem kulowym, kruszarkami oraz zespołem przesiewaczy. Stale się rozwijamy i poszerzamy ofertę badań w laboratorium.
A.K.: A jakie urządzenia poleciłby Pan do granulowania?
R.W.: Proces granulowania i aglomeracji materiałów sypkich jest ważny nie tylko ze względu na uzyskanie nowej postaci surowca oraz jego łatwiejszej aplikacji i lepszego magazynowania, ale również dlatego, że jest on wykorzystywany do utylizacji pyłów poprocesowych i zabezpieczania ich przed wtórnym pyleniem. Urządzeń do granulacji jest cały wachlarz, a zastosowanie danego rozwiązania uzależnione jest od celu granulacji i oczekiwanej postaci surowca. W przypadku granulacji pyłów poprocesowych urządzenie granulujące musi charakteryzować się prostą konstrukcją, pełną automatyzacją, brakiem obsługi, niezawodnością i brakiem pylenia podczas pracy. Na rynku brakuje takich urządzeń i dlatego wkrótce firma WAKRO zaproponuje własne rozwiązanie techniczne, które będzie się charakteryzowało wszystkimi wymienionymi cechami.
FOT. 2 Nowoczesna linia do mielenia i separacji nawozów mineralnych – jedno z ciekawszych rozwiązań produkowanych przez WAKRO
A.K.: Z branżą kruszyw połączony jest przemysł cementowo-wapienniczy. Jakiego typu maszyny proponuje WAKRO zakładom z tej gałęzi przemysłu?
R.W.: Oferujemy kompletne zakłady przetwórstwa surowców mineralnych (przemiałownie) oraz zakłady do produkcji mieszanek cementowo-wapiennych, w których mają odbywać się procesy mielenia, magazynowania, transportu, dozowania, mieszania i pakowania. Nasze maszyny i urządzenia pracują w wielu zakładach produkcyjnych znanych marek, oferujących m.in. nawozy, kleje, zaprawy, gotowe tynki i farby.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.