Wentylatory do materiałów sypkich
Z Arturem Srogą, regionalnym kierownikiem ds. sprzedaży na Polskę w firmie Howden, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Firma Howden jest znanym producentem wielkogabarytowych kompresorów, wentylatorów, turbin i podgrzewaczy. Gdzie i kiedy rozpoczęła ona działalność, jaki obecnie jest jej zasięg terytorialny, jak długo działa na polskim rynku i na jakie jej maszyny jest u nas największy popyt?
Artur Sroga: Firma została założona w 1854 r. przez Johna Howdena w Glasgow w Szkocji jako przedsiębiorstwo zajmujące się inżynierią morską, które projektowało i budowało kotły i silniki parowe, ale szybko też rozpoczęło produkcję wentylatorów. Dzisiaj firma Howden ma swoje zakłady produkcyjne i placówki handlowe nie tylko Europie, ale także w Ameryce Północnej, Indiach i Chinach. Na polskim rynku firma jest znana od lat 80. i 90., ale też wcześniej pojawiały się u nas maszyny Howdena. Najbardziej znane są w Polsce nasze wentylatory osiowe, stosowane w energetyce, ale coraz szersze uznanie zyskują także wentylatory promieniowe dla różnych gałęzi przemysłu.
A.K.: Jakie Państwa urządzenia są przeznaczone dla branży materiałów sypkich i masowych?
A.S.: Najodpowiedniejszymi naszymi urządzeniami dla branży materiałów sypkich i masowych są wentylatory promieniowe.
FOT. 1 Wentylator promieniowy marki Howden jest stosowany w sektorze materiałów sypkich od wielu lat, m.in. w branży spożywczej i cementowo-wapienniczej
A.K.: Jakie typy wentylatorów marki Howden znalazły zastosowanie w polskim przemyśle cementowo-wapienniczym i do czego są tam używane?
A.S.: Tu również stosowane są głównie wentylatory promieniowe z łopatkami zakrzywionymi do tyłu. Przede wszystkim są to wentylatory odpowiedzialne za transport gorących gazów, spalin i pyłów. Z tego powodu w konstrukcjach do tych zastosowań oferujemy nowatorskie rozwiązania napawania łopat wentylatora specjalnymi nakładkami ze stali trudnościeralnych lub też z bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak węglik chromu czy węglik wolframu. Tego typu nakładki na łopaty wentylatora mogą wydłużyć żywotność wirnika nawet kilkakrotnie.
A.K.: Na rynku wentylatorów przemysłowych jest bardzo duża konkurencja. Co spowodowało, że polskie zakłady zdecydowały się na zakup akurat tych wentylatorów?
A.S.: Główną przyczyną zakupu naszych wentylatorów osiowych jest ich wysoka sprawność oraz bezawaryjność i bezobsługowość. W przypadku wentylatorów promieniowych również wysoka jakość i wydajność, a także nowatorskie rozwiązania dla procesów, w których wirnik pracuje w układach zapylonych czy w wysokiej temperaturze.
FOT. 2 Wirnik wentylatora promieniowego marki Howden
A.K.: Howden oferuje też usługi wyważania wysokoobrotowego. Jakie polskie firmy korzystają z Państwa usług i jaki z reguły jest ich czas realizacji?
A.S.: Usługi wyważania wysokoobrotowego wykonujemy w naszym zakładzie HCKD w Pradze. Naszymi głównymi klientami są firmy remontowe oraz klienci końcowi z branży energetycznej, rafineryjnej i chemicznej. Możemy wyważać wirniki wentylatorów i innych maszyn, w tym turbin parowych o masie do 25 ton. Czas realizacji usługi zależy od ilości zleceń. Niektóre z nich wykonujemy np. w ciągu dwóch tygodni.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.