Wibratory elektryczne typu MVE
Wibratory elektryczne typu MVE to ponad 50 lat doświadczeń w zakresie techniki wibracji w wielu branżach przemysłowych na całym świecie. Znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach dozowania, separacji, zagęszczania, przesiewania oraz transportowania produktów w przemyśle chemicznym, spożywczym oraz w branży materiałów budowlanych.
Andrzej Żelazo.
Wibratory elektryczne charakteryzują się dużą amplitudą drgań oraz niewielką częstotliwością (w stosunku do wibratorów pneumatycznych). Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są wibracje. Produkowane są w 10 wielkościach – od „10” do „90” – i pozwalają na uzyskanie siły wymuszającej, która osiąga wartość nawet 25 000 kg. W standardzie malowane są farbą proszkową w kolorze RAL 2004. Wibratory te przeznaczone są do pracy w sferach zagrożonych wybuchem pyłów lub gazów. Produkowane są one wykonaniu standardowym (ATEX II 3D Ex tD A 22 T4, stopień ochrony: IP66), w wykonaniu o zwiększonej odporności na wybuch (MVE-E) oraz w wykonaniu przeciwwybuchowym (MVE-D).
Wibratory elektryczne MVE składają się z:
- aluminiowej lub żeliwnej obudowy (materiał uzależniony od wielkości);
- 2-, 4-, 6- lub 8-polowego silnika asynchronicznego trójfazowego (wielkość od „10” do „90”) ze wzmocnionym wałem, pozwalającego uzyskać prędkość obrotową 3000 obr./min, 1500 obr./min, 1000 obr./min czy 500 obr./min, lub silnika jednofazowego (wielkość od „10” do „30”) lub silnika prądu stałego 12 V DC lub 24 V DC (np. do zastosowań w samochodach przy rozładunku betonu);
- przeciwwag zamontowanych na końcach wału, zabezpieczonych pokrywami bocznymi.
Siłę wymuszającą (wszystkie wibratory przed wysyłką ustawione są na maksymalne wibracje) można regulować poprzez zmianę ustawienia przeciwwag. Trzeba w tym celu odkręcić i zdjąć pokrywy boczne, poluzować środkowe śruby mocujące, ustawić przeciwwagi w odpowiedniej pozycji, mocno dokręcić śruby i założyć pokrywy boczne. Należy zwrócić uwagę na to, żeby przeciwwagi wyregulować z dwóch stron identycznie co do kierunku i wartości. Skala przy przeciwwagach (przygotowana w celu ułatwienia ustawiania) wyraża siłę w procentach maksymalnej siły odśrodkowej.
W mniejszych wibratorach, typu 60/3, 100/3, 200/3 oraz 40/15, można również zmniejszyć przeciwwagę (przeciwwagi składają się z oddzielnych blaszek: 8 + 8, 12 + 12 lub 13 + 13).
Prędkość obrotową (w zależności od potrzeb) można regulować za pomocą przemiennika częstotliwości – w zakresie 20 Hz – 50 (60) Hz. Wibratory elektryczne MVE mogą pracować w dowolnej pozycji. Należy je instalować na stabilnym podłożu, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom lub uszkodzeniom spowodowanym wibracjami. Jeżeli jest to niemożliwe, to trzeba zastosować dodatkową płytę wzmacniającą. Wibratory elektryczne MVE znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu jako samodzielne urządzenia lub jako element den wibracyjnych przy wspomaganiu wysypu surowców z silosów i zbiorników – np. w rynnach wibracyjnych do transportu surowców, przesiewaczach, w rusztach i prasach wibracyjnych.
www.proorganika.com.pl