Większe zaplecze logistyczne i nowe produkty
Z Andrzejem Żelazo, prezesem firmy Proorganika Sp. z o.o. z Warszawy, rozmawia Adam Krzyżowski
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, najbardziej rozpoznawalnym produktem oferowanym przez Proorganikę jest system rurowy Jacob. Cieszy się on dużą popularnością nie tylko w Europie, ale też na całym świecie. Czy centrum wysyłkowe w Niemczech nie ma problemów z obsługą aż tylu odbiorców?
Andrzej Żelazo: Rzeczywiście, naszym najbardziej rozpoznawalnym produktem jest system rurowy Jacob. Temat rozbudowy centrum logistycznego dojrzewał w firmie Jacob już od kilku lat. W związku z ciągłym powiększaniem sieci sprzedaży (np. w ostatnich latach doszła prawie cała Ameryka Południowa) nie dało się już nic więcej „wycisnąć” ani ze sposobu pakowania, ani z organizacji wysyłek towarów. Dział wysyłek pracował wtedy aż na trzy zmiany. W zeszłym roku rozpoczęto w centrali firmy Jacob w Niemczech budowę nowego centrum logistycznego. Wybudowano nowoczesny obiekt o powierzchni 7500 m2 z magazynem wysokiego składowania o wysokości 21 m. Z ośmioma liniami do pakowania palet, pięcioma liniami pakującymi przesyłki kurierskie oraz sześcioma dokami załadunkowymi dla samochodów ciężarowych. Centrum zostało już uruchomione. Aktualnie trwają prace nad osiągnięciem założonej wydajności (przekroczono już wydajność poprzedniej linii). Jest to jak na firmę Jacob bardzo duża inwestycja, której przewidywany koszt sięga 15 mln euro. Oczywiście nie ogranicza się ona tylko do budowy obiektów. To także inwestowanie w nowych pracowników, którzy muszą się z aktualnym sposobem pakowania i organizacji wysyłek po prostu oswoić i się go nauczyć. Muszą się też zgrać ze sobą i stworzyć dobry zespół.
Andrzej Żelazo: W zeszłym roku rozpoczęto w centrali firmy Jacob w Niemczech budowę nowego centrum logistycznego. Wybudowano nowoczesny obiekt o powierzchni 7500 m2 z magazynem wysokiego składowania o wysokości 21 m
A.K.: Dwa lata temu w czasie naszej rozmowy mówił Pan m.in. o rozbudowie magazynu w swojej firmie. Czy od tego czasu nastąpiły jakieś dalsze zmiany?
A.Ż.: Tamte prace ukończyliśmy. Obecnie staramy się mieć stale dostępny pełny asortyment złączek Eurac i łuków stalowych o dużym promieniu, a także prawie cały zestaw części systemu rurowego Jacob i zaworów zaciskowych Homatic. Przygotowując się do planowanego przestoju w realizacji wysyłek związanego ze zmianą lokalizacji magazynu i budową nowego centrum logistycznego w firmie Jacob w Niemczech, powiększyliśmy nasze stany magazynowe elementów systemu rurowego Jacob. Mamy w magazynie nie tylko połączenia (króćce do spawania, obejmy, uszczelki), ale także duży zestaw rur, łuków i innych części tego systemu.
Z naszego doświadczenia wynika, że szybkość realizacji dostaw (nie tylko tych głównych, czyli podstawowych, ale też tych mniejszych, dodatkowych) jest bardzo ważna dla naszych klientów. Odbiorca naszych produktów nie musi czekać kilka dni na podstawowe elementy. Ma je u nas na miejscu. Udało nam się tak zorganizować system wysyłkowy, że towar dostarczmy z reguły w ciągu 24 godz. Zależy to oczywiście od firmy kurierskiej i lokalizacji klienta, ale większość przesyłek jest dostarczana przed południem następnego dnia roboczego.
A.K.: Czy w Państwa ofercie pojawiły się jakieś nowe wersje złączek Eurac, zaworów Homatic i łuków stalowych?
A.Ż.: Złączki Eurac i łuki stalowe o dużym promieniu sprzedajemy głównie do instalacji transportu pneumatycznego produktów sypkich oraz do instalacji odpylania. Do instalacji transportu pneumatycznego sprzedajemy również część asortymentu zaworów zaciskowych Homatic.
W zeszłym roku pojawiło się kilka nowości. Po pierwsze, producent złączek Eurac zmienił sposób odprowadzania z nich ładunków elektrostatycznych. Teraz nie są one odprowadzane za pomocą paska stalowego, tylko dzięki systemowi dwóch nitów zamontowanych na uszczelnieniu i współpracujących z obudową złączki. Jest to może drobny szczegół techniczny, ale zdecydowanie usprawnia montaż złączki. Po drugie, został zwiększony asortyment łuków o dużym promieniu. Wcześniej maksymalna średnica rury, z której wykonywano łuki, wynosiła 168,3 mm. Aktualnie jest to 206 mm. Udało się też zwiększyć promień gięcia łuków. Zamiast poprzedniego promienia R = 1000 mm możemy już oferować promienie R = 1200 mm lub R = 1500 mm (ale jeszcze nie dla wszystkich średnic łuków). Nowością są także łuki wykonywane z rur przeznaczonych na potrzeby instalacji poczty pneumatycznej. Jest to dla nas całkowicie nowy produkt i nie do końca jest to nasza branża, ale może uda nam się to rozwinąć.
FOT. 1, 2 Stoisko firmy Proorganika na targach SyMas w Krakowie. Po lewej widoczne są elementy systemu rurowego Jacob, a po prawej – łuki stalowe o dużym promieniu i złączki Eurac
A.K.: Proorganika od lat jest stałym wystawcą na targach SyMas w Krakowie. Co powoduje, że akurat ta impreza wystawiennicza jest dla Państwa tak atrakcyjna?
A.Ż.: Na targach SyMas w Krakowie wystawiamy się od samego początku. Od pierwszej edycji targów. W ciągu kilku lat stały się one dla nas głównymi targami, na których się wystawiamy. Jest to związane z ich bardzo dużą specjalizacją (urządzenia do materiałów sypkich i masowych). Paleta produktów, które sprzedajemy w Polsce, idealnie się w te targi wkomponowuje, a odwiedzający je ludzie są w dużej mierze naszymi klientami. Możemy tam np. pokazać nowości na stoisku, czasami również podczas ich pracy. Oprócz tego bardzo ważna jest dla nas konferencja branżowa organizowana przez redakcję magazynu Powder & Bulk. Corocznie mamy tam swoją prezentację dotyczącą najnowszych technologii dla branży materiałów sypkich.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.