Integracja bezawaryjnego IT z automatyką jest wyzwaniem nawet wówczas, gdy infrastruktura – taka jak zasilanie elektryczne, klimatyzacja, monitoring i zabezpieczenia – jest podobna. Rozwiązaniem jest wspólna, modułowa baza ze standardowymi systemami, która sprosta zarówno maszynom i sterownikom, jak i serwerom.
UPS dla przemysłu i IT
Zasilacze bezprzerwowe serii PMC firmy Rittal obejmują systemy jednofazowe w przedziale mocy od 1 do 12 kVA oraz trójfazowe od 10 do 960 kW. Dysponują one wysoką sprawnością – 95-procentową. Nowe rozwiązania PMC 40 i PMC 120 są dostępne o głębokościach 800 i 1000 mm i przeznaczone dla IT i przemysłu, np. do zabezpieczania sterowników maszyn lub linii zrobotyzowanych.
Wersja PMC 40 jest dostępna także w pojedynczym racku UPS ze zintegrowanymi modułami mocy i bateriami. Do jednej szafy pasują maksymalnie trzy moduły UPS i cztery pakiety baterii. Zakres mocy jest skalowalny redundantnie w przedziale od 10 do 40 kW, przy czym moc maksymalna wynosi 60 kW. Czasy podtrzymania zależą od liczby i mocy użytych modułów baterii i wahają się w zakresie od 5 do 26 min. Opcjonalnie dostępne są PMC 40 z monitorowaniem UPS przez komunikacyjną SNMP. Druga nowość, PMC 120, jest skalowalna w przedziale od 10 do 120 kW. Maksymalny stopień rozbudowy przewiduje sześć modułów UPS po 20 kW. Czasy podtrzymania wynoszą od 7 do 28 min, a zastosowania obejmują sterowniki procesów, systemy zarządzania i budowę maszyn oraz obrabiarki i maszyny pakujące.
Inną możliwość bezprzerwowego zasilania dla IT i przemysłu oferują ogniwa paliwowe. Tutaj Rittal należy do niewielu firm, które skutecznie przyspieszają rozwój i wdrażanie. Ogniwa paliwowe są niezależne, wydajne i przyjazne dla środowiska. I zyskują coraz więcej na znaczeniu ze względu na długie czasy podtrzymania, elastyczną konstrukcję i niskie koszty konserwacji. To potwierdza również pierwsza produkcja wielkoseryjna tych wyrobów firmy Rittal w miejscowości Burbach – projekt wspierany przez Nadrenię Północną-Westfalię.
Wersja PMC 40 jest dostępna także w pojedynczym racku UPS ze zintegrowanymi modułami mocy i bateriami. Do jednej szafy pasują maksymalnie trzy moduły UPS i cztery pakiety baterii. Zakres mocy jest skalowalny redundantnie w przedziale od 10 do 40 kW, przy czym moc maksymalna wynosi 60 kW (źródło: Rittal Sp. z o.o.)
Monitoring przez OPC
Czwartym wspólnym punktem w infrastrukturze IT i przemysłu jest techniczno-pomiarowe nadzorowanie zintegrowanych komponentów. Zaczynając od zasilania i zabezpieczenia elektrycznego, poprzez wytwarzanie i rozdział zimna, aż po wydajność i zużycie energii. Aby móc przetwarzać ważne informacje, najpierw muszą one zostać zarejestrowane, przesłane przez OPC/SNMP do stanowiska dyspozytorskiego (system SCADA) i tam odpowiednio powiązane.
Na tegorocznych targach w Hanowerze Rittal przedstawił trzecią generację inteligentnego systemu monitorowania CMC (Computer Multi Control). Dotychczas system pracował z popularnym w IT protokołem sieciowym SNMP. Teraz CMC III oferuje użytkownikowi zintegrowany serwer OPC, który jest kompatybilny z ok. 99-procentami popularnych systemów stanowisk dyspozytorskich. Nowe jest też przejście na czujniki połączone szeregowo z magistralami CAN. Są one zintegrowane z jednostką centralną i inteligentnymi czujnikami firmy Rittal. Czujniki CAN-Bus nie są tak jak tradycyjne jednostki wejścia/wyjścia osobno połączone z jednostką centralną, tylko szeregowo wzajemnie ze sobą. Połączenie z siecią oraz konfiguracja i uruchomienie odbywają się w CMC III wygodnie za pomocą laptopa i złącza USB. Użytkownik może wybrać protokół sieciowy TCP/IPv4 lub TCP/IPv6.
Nowe rozwiązanie monitoringu kontroluje nie tylko ważne parametry temperatury, wilgotności powietrza lub napięcia w szafie sterowniczej, lecz ponadto oferuje efektywne możliwości oszczędzania energii. Dzięki temu można teraz wykrywać duże odbiorniki energii i zastępować je wydajniejszymi systemami. Ponadto możliwe są kompleksowe i zorientowane na wyniki analizy, dzięki czemu można zwiększyć cykle życia użytych podzespołów.
Dotychczas system monitorowania CMC pracował z popularnym w IT protokołem sieciowym SNMP. Teraz CMC III oferuje użytkownikowi zintegrowany serwer OPC, który jest kompatybilny z ok. 99-procentami popularnych systemów stanowisk dyspozytorskich (źródło: Rittal Sp. z o.o.)
Wnioski
IT już dawno zagościło w zautomatyzowanej produkcji i obie branże rozwijają się razem coraz szybciej – nawet gdy częściowo potrzebne są różne wymiary, komponenty i moce.
Podstawą wspólnego rozwiązania w odniesieniu do wydajności, skalowalności i bezpieczeństwa są systemy modułowe i standardowe. To redukuje koszty składowania, upraszcza dostawy i obniża koszty – zarówno w wypadku maszyn i sterowników w przemyśle, jak i komputerów i serwerów w centrach obliczeniowych. Zaoferowane przez firmę Rittal rozwiązania sięgają od płaszczyzny procesów, przez płaszczyznę sterowania i zarządzania (SCADA), aż po obszar działania zakładu i przedsiębiorstwa z MES lub ERP.
www.rittal.pl