Około 40% materiałów używanych w procesach technologicznych przechodzi przez postać sypką. Podczas transportu tych materiałów jednym z obszarów kluczowych są miejsca ich składowania: silosy, bunkry i inne zbiorniki.
Jerzy Pawlikowski
W zależności od rodzaju materiału – np. jego własności fizykochemicznych, ciężaru usypowego, wilgotności, granulacji, sposobu eksploatacji, związanego z charakterem produkcji – występują zjawiska tworzenia się narostów i oklejeń na ścianach wewnętrznych zasobników. Także stopień wyeksploatowania zbiorników, wewnętrzne chropowatości oraz ubytki w zastosowanych wykładzinach mają niebagatelny wpływ na to, że materiały się zawieszają, tworząc nawisy, oklejenia czy tzw. mostki. W każdym przypadku zmniejsza to objętość użyteczną zasobnika, a gdy nastąpi całkowite zatkanie – uniemożliwia prowadzenie procesu technologicznego. Zjawiska opisane powyżej mają miejsce nie tylko w zasobnikach, ale też w różnego rodzaju innych obiektach technologicznych, takich jak przesypy, rury transportowe, kruszarki, filtry czy suszarki. Żeby uniknąć różnych tego rodzaju niekorzystnych zjawisk, stosuje się rozmaite rozwiązania oparte na aeracji sprężonym powietrzem lub na technologiach wibracyjnych. Najczęstszą technologią stosowaną na dużych zasobnikach jest metoda aeracji dynamicznej z wykorzystaniem pulsatorów pneumatycznych.
FOT. 1 Pulsatory pneumatyczne na wieży wymienników pieca cementowego
Pulsatory pneumatyczne są urządzeniami, których istota działania polega na tzw. wstrzeliwaniu do zasobników porcji sprężonego powietrza, co powoduje odrywanie narostów i oklejeń od ścian. Wstrzeliwanie sprężonego powietrza odbywa się poprzez króćce przyłączeniowe, które są montowane w newralgicznych miejscach danego zasobnika w taki sposób, żeby osiągnąć maksymalny efekt przy minimalnej inwestycji. Każdy pulsator wyposażony jest w zbiornik ciśnieniowy o dobranej objętości, tak aby również porcja powietrza była dopasowana optymalnie do rodzaju powstającego nawisu. Projektant określa miejsca montażu, wielkość i liczbę urządzeń i sposób działania, gdyż właściwie dobrane pulsatory tworzą układ przestrzenny gwarantujący skuteczność rozwiązania. Układ ten sterowany jest z systemu sterowniczego, który można dowolnie zaprogramować w zależności od potrzeb.
FOT. 2 Pulsatory pneumatyczne na zbiorniku blendy prażonej
FOT. 3 Wibrator elektryczny VV na zbiorniku z kruszywami
Najbardziej popularne i od dawna stosowane są wibratory elektryczne, które, wprowadzając ściany zasobników w wibracje, powodują uwalnianie materiału. Jednakże niewłaściwie dobrane i użytkowane mogą być także zagrożeniem dla ustroju zbiornika.
FOT. 4 Pneumatyczny wibrator rolkowy typu DAR zamontowany na wylocie zbiornika blendy prażonej