System rurowy Jacob to układ połączeń, w którym wszystkie elementy zakończone są charakterystycznymi wywijkami. Taki system połączeń jest bezkonkurencyjny w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z czyszczeniem (myciem) instalacji. System znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach przesypowych. Może być stosowany w różnych branżach do szerokiej gamy produktów. Są wśród nich produkty spożywcze, zbożowo-młynarskie oraz piekarnicze.
Andrzej Żelazo
Podstawowymi elementami systemu są: rury, segmenty, łuki, trójniki, redukcje, przepustnice, zasuwy, wzierniki, przesypy dwudrogowe i wielodrogowe. Przepustnice, zasuwy i przesypy mogą być wykonane z napędem ręcznym, elektrycznym lub pneumatycznym.
Zasada działania systemu polega na łączeniu elementów rurociągów z wywijanymi obrzeżami za pomocą obejm żłobkowych. Elementy systemu rurowego firmy Jacob produkowane są nie tylko z wywijanymi obrzeżami (w zakresie średnic od DN 60 do DN 630), ale także z kołnierzami płaskimi luźnymi (od DN 350 do DN 1250) i z kołnierzami płaskimi spawanymi (od DN 1250 do DN 1600). Grubość ścianek elementów wynosi: 1, 2 lub 3 mm. Elementy mogą być wykonane ze stali węglowej malowanej, ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej.
Przy transporcie produktów bardzo wycierających (np. zbóż) można wzmocnić rurę stalową (głównie wykonaną ze stali węglowej) wyłożeniem lub wylaniem jej wnętrza materiałem odpornym na wycieranie. Dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu elastomerów poliuretanowych. Elastomery poliuretanowe są tworzywem niezwykle uniwersalnym (ich właściwości można kształtować w bardzo szerokim zakresie). Mają duży zakres twardości z równoczesnym zachowaniem dużej elastyczności. Wykorzystuje się je do wzmocnienia elementów systemu rurowego Jacob przede wszystkim ze względu na się ich wybitną odporność na ścieranie. Stosowane materiały powinny mieć dopuszczenie do kontaktu z produktami spożywczymi.
Istnieją dwie metody pokrywania elementów rurowych poliuretanem. Pierwsza polega na tym, że wykładamy zmontowane elementy poliuretanem docinanym z arkusza. Pracę tę wykonuje się podczas montażu. Zaletą takiego wykonania jest brak szczelin (przerw) pomiędzy poszczególnymi elementami. Drugą metodą jest wylanie lub natryskiwanie poliuretanu na elementy systemu rurowego Jacob przed montażem, co umożliwia później instalowanie już gotowych części. W tym przypadku skraca się czas montażu, ale nie ma już możliwości, aby przyciąć element na wymiar. Należy wtedy wykonać nietypowy element, dać go do wylania poliuretanem i zamontować w instalacji.
W przemyśle spożywczym wykorzystuje się głównie elementy systemu wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 (304L) lub czasem ze stali nierdzewnej AISI 316. Wszystkie elementy mają atest PZH. Jest to „Świadectwo jakości zdrowotnej”, wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Mają także certyfikat FDA, czyli świadectwo zgodności z przepisami amerykańskimi „Food and Drug Administration”.
Dodatkowym dokumentem jest tzw. certyfikat ,,Food Grade”. Jest to dokument producenta stwierdzający zgodność elementów systemu rurowego Jacob z rygorystycznymi wymaganiami europejskiego rozporządzenia EC 1935/2004 z 27 października 2004 r.
Łatwy montaż, innowacyjne zmiany i szybkie dostawy z magazynu zapewniają firmie Jacob czołową pozycję w branży sypkich produktów rolno-spożywczych wszędzie tam, gdzie mają zastosowanie w procesie produkcji metalowe rury transportowe.