System rurowy Jacob jest to układ połączeń, w którym wszystkie elementy zakończone są charakterystycznymi wywijkami. Podstawowymi elementami systemu są: rury, segmenty, łuki, trójniki, redukcje, przepustnice, zasuwy, wzierniki, przesypy dwudrogowe i wielodrogowe.
Andrzej Żelazo
Przepustnice, zasuwy i przesypy mogą być wykonane z napędem ręcznym, elektrycznym lub pneumatycznym. Taki system połączeń jest bezkonkurencyjny w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z czyszczeniem (myciem) instalacji.
System rurowy Jacob znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach przenoszenia materiałów sypkich – zarówno w instalacjach transportu pneumatycznego, jak i w instalacjach przesypowych. Doskonale sprawdza się również w instalacjach aspiracji, czyli odpylania. Stosowany jest on także do budowy instalacji niskociśnieniowych – podciśnieniowych i nadciśnieniowych (do wartości ciśnienia wynoszącej 0,5 bar, czyli 50 000 Pa).
FOT. 1 System Jacob – optymalne rozwiązanie do transportu sypkich produktów spożywczych
System ten jest powszechnie stosowany m.in. w branży sypkich produktów spożywczych. Jak w każdej gałęzi przemysłu spożywczego, tak i w tej branży producenci w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo swoich wyrobów. Dlatego wszystkie elementy systemu rurowego Jacob dostarczamy w najwyższej jakości wykonania z właściwymi dokumentami (certyfikatami).
Pierwszym dokumentem, jaki dostarczamy, jest potwierdzenie zastosowanych materiałów. Może to być oświadczenie producenta o zastosowanych materiałach lub certyfikat 2.2 lub 3.1, potwierdzający zastosowany materiał (głównie stal).
Na materiały uszczelek oraz farb również musimy mieć odpowiednie dokumenty producenta. Prawie wszyscy producenci dysponują certyfikatami potwierdzającymi zgodność swoich wyrobów z przepisami amerykańskimi
„Food and Drug Administration FDA”. Jest to amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków, wchodząca
w skład Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych. Jej opinie honorowane są także poza Stanami Zjednoczonymi.
Kolejnym dokumentem, który przedstawiamy naszym klientom, jest atest PZH. Jest to „Świadectwo jakości zdrowotnej”, wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Świadectwo takie uzyskuje się na okres trzech lat.
Dodatkowym dokumentem, jaki możemy przedstawić, jest tzw. certyfikat ,,Food Grade”. Jest to dokument producenta stwierdzający zgodność elementów systemu rurowego Jacob z rygorystycznymi wymaganiami europejskiego rozporządzenia EC 1935/2004, z 27 października 2004 r. Podstawą tego rozporządzenia jest zasada, która mówi, że „wszystkie materiały lub wyroby przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością muszą być wystarczająco obojętne, aby nie powodowały przenikania do żywności substancji w ilościach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz spowodować niemożliwe do przyjęcia zmiany w składzie żywności lub pogorszenie jej cech organoleptycznych”.
Kolejnym ważnym punktem (popartym certyfikatami FDA oraz EC 1935/2004) jest zastosowanie uszczelek wykonanych z silikonu w kolorze niebieskim. Uszczelki takie (ich kawałki) mogą być łatwo usunięte z produktu (metodą optyczną). Dodatkowo są one wykrywalne przez detektory metali.
Łatwy montaż, innowacyjne zmiany i szybkie dostawy z magazynu zapewniają firmie Jacob czołową pozycję w branży sypkich produktów spożywczych wszędzie tam, gdzie mają zastosowanie w procesie produkcji metalowe rury transportowe.
www.proorganika.com.pl