Zawory HOmatic z przeciwkołnierzami
Zawory zaciskowe firmy HO-Matic znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach transportu pneumatycznego produktów sypkich, systemach ważąco dozujących, stacjach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, a także w toaletach pociągów i samolotów.
Andrzej Żelazo
Zawory zaciskowe zbudowane są z obudowy i elastycznego wkładu. Sterowane są sprężonym powietrzem. Charakteryzują się solidną i prostą konstrukcją, która gwarantuje wysoką niezawodność i długą żywotność. Ich zwarta konstrukcja (brak dodatkowego napędu) przyczynia się do tego, że mogą być używane nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Brak elementów blokujących przepływ powoduje, że zawory te świetnie nadają się do produktów pylistych, ziarnistych, zawiesin oraz cieczy. Elastyczny wkład jest zamontowany w obudowie zaworu i otoczony przestrzenią, do której doprowadzamy sprężone powietrze. Po doprowadzeniu sprężonego powietrza okrągły początkowo wkład zniekształca się, staje się owalny w przekroju i w końcu (po przekroczeniu odpowiedniego ciśnienia) się zaciska. Zawór zaciskowy jest zamknięty. Aby otworzyć zawór, należy spuścić sprężone powietrze, a wkład samoczynnie powróci do okrągłego, pełnego przekroju. Żeby szczelnie zamknąć zawór, należy doprowadzić sprężone powietrze o ciśnieniu o 2,0–2,5 bar większe niż ciśnienie w rurociągu. Jeżeli zastosujemy wyższe ciśnienie, może wpłynąć to na szybsze zużycie wkładu. Zawory można stosować do maksymalnego ciśnienia w rurociągu wynoszącego 4 bar. Ostatnio pojawiła się wersja z przeciwkołnierzami wykonanymi ze stali nierdzewnej, które można wspawać w instalację. Rozwiązanie takie powoduje, że średnica kołnierza mocującego jest mniejsza, co może mieć znaczenie przy gęsto ułożonych rurociągach. Co ważne, przeciwkołnierz jest już w komplecie z zaworem.
Oczywiście wykonania zaworów z przeciwkołnierzami mogą być takie same jak typowych zaworów kołnierzowych. Elastyczne wkłady mogą by wykonane z NR (NR-L, NR-LH, NR-LE), NBR (NBR-LH, NBR-LE), EPDM (EPDM-LH, EPDM-LE), FPM, CR i CSM. Dodatkowe oznaczenie „L” informuje, że jest to wkład czarny dopuszczony do kontaktu z żywnością, „LH” oznacza z kolei wkład biały dopuszczony do kontaktu z żywnością, a „LE” – wkład dopuszczony do kontaktu z żywnością przewodzący ładunki elektrostatyczne. W przemyśle cementowo-wapienniczym stosowane są głównie wkłady wykonane z NR lub z EPDM.
Główne obszary zastosowań zaworów HOmatic
- Transport pneumatyczny wszystkich produktów sypkich.
- Przemysł materiałów budowlanych (cement, piasek, gips).
- Wyposażenie silosów i zbiorników.
- Przemysł tworzyw sztucznych (proszki, granulaty).
- Przemysł chemiczny (farby, nawozy).
- Inżynieria środowiska (ścieki, pyły, sadza).
- Uzdatnianie wody, oczyszczalnie ścieków.
Zalety
- Obudowa o nowoczesnym wzornictwie.
- Profilowana przestrzeń wewnątrz obudowy, redukująca zużycie powietrza o 40%.
- Duża żywotność elastycznych wkładów.
- Przepływ pełnym przekrojem, zgodnie ze średnicą nominalną.
- Łatwy przepływ przez zawór – bez przewężeń, zatykania się lub blokad.
- Optymalny stosunek jakości do ceny.
- Brak zacierających się wewnętrznych mechanizmów.