Żelbetowe zbiorniki popiołu
Światową tendencją jest zagospodarowanie odpadów w zamkniętych magazynach i instalacjach, nie tylko ze względu na surowe normy środowiskowe, lecz także w celu zmniejszenia kosztów i dalszego wykorzystania produktów ubocznych. Żelbetowe zbiorniki popiołu (magazynowe i retencyjne) są tego przykładem i stają się coraz bardziej popularne zarówno u „producentów" popiołu jak i jego odbiorców.
Chemadex SA oferuje pełną gamę takich zbiorników - zwanych też „silosami" - projektowanych i wykonywanych według potrzeb inwestorów.
Optymalizacja rozwiązań technicznych i kosztów wykazała, że najlepszymi budowlami do przechowywania materiałów sypkich są cylindryczne, żelbetowe silosy wykonane w technice betonów sprężanych. Kształt silosu umożliwia magazynowanie dużych ilości materiału przy ograniczonej powierzchni zabudowy. Dodatkowe aspekty to łatwość obsługi, wykorzystanie grawitacyjnego sposobu odbioru popiołu, możliwość użytkowania części podkomorowej do załadunku cystern kolejowych i samochodowych. Nowoczesna konstrukcja silosów oraz zastosowane systemy techniczne, elektryczne oraz instalacja automatyki pozwalają znakomicie zabezpieczyć zmagazynowane popioły przed wpływem warunków atmosferycznych oraz zapewnić bezpieczne dla środowiska składowanie, transport i odbiór popiołu.
Konstrukcja i funkcjonowanie zbiornika popiołu
Silos na popiół to mieszana konstrukcja żelbetowo - stalowa. Bazą silosu jest fundament, bardzo często oparty na głębokich, żelbetowych palach. Powyżej znajduje się komora podsilosowa, nad nią komora magazynowa ze stożkiem odbiorowym i dach. W komorze podsilosowej zlokalizowano instalacje służące do załadunku lub dalszego transportu popiołów oraz pozostałe wyposażenie techniczne obiektu.
Górne zamknięcie części podkomorowej stanowi strop oparty na belkach, na których wsparty jest stożek odciążający. Konstrukcja stożka może być wykonana z blach stalowych lub z żelbetu. Jest to bardzo istotny element tego obiektu, spotykany tylko w konstrukcjach zbiorników na najdrobniejsze materiały sypkie. Ma on za zadanie równomierne ułożenie przechowywanego surowca oraz usprawnienie jego wysypu i napowietrzania.
Popiół przechowywany jest w cylindrycznej, żelbetowej komorze zakończonej wieńcem żelbetowym, stanowiącym podporę dla konstrukcji płaskiego dachu, na którym zlokalizowano filtr odpylający oraz dźwig konserwacyjny.
Żelbetowe ściany zbiorników firmy Chemadex są wykonywane w deskowaniu ślizgowym. Ta metoda ponad trzykrotnie przyśpiesza postęp robót w porównaniu z tradycyjnym szalowaniem, ponadto pozwala uzyskać całkowicie monolityczną strukturę betonu. Ściany silosu spręża się obwodowo kablami.
Wyposażenie techniczne silosu, wraz z zastosowanym systemem transportu pneumatycznego Turbu-flow, umożliwia transportowanie popiołu w sposób całkowicie pozbawiony strat na duże odległości i wysokości.
Wyposażenie to zapewnia poprawną aerację dna komory magazynowej oraz przepływy popiołu przez króćce rozładowcze z zastosowaniem rynien napowietrzających ułożonych w pola aeracyjne. Pola aktywowane są naprzemiennie, co gwarantuje równomierny przepływ przez cały zbiornik. Proces napowietrzania przeprowadza się podczas rozładunku zbiornika, co w znacznym stopniu ogranicza zużycie energii. W przypadku zbyt długiego okresu magazynowania stosowana jest dodatkowo recyrkulacja popiołu.