Z Bartłomiejem Ledwińskim, prezesem firmy Olpe Sp. z o.o. z Lęborka, rozmawia Adam Krzyżowski
Bartłomiej Ledwiński: Tylko w roku 2020 wprowadziliśmy do oferty 10 nowych produktów i uzyskaliśmy 80 nowych patentów
Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, od kiedy firma Olpe jest w Polsce jedynym oficjalnym przedstawicielem włoskiego koncernu IPC i czy oferuje wszystkie urządzenia czyszczące tego koncernu?
Bartłomiej Ledwiński: Jako Olpe jesteśmy obecni od 2017 r., ale polscy klienci doskonale znają produkty IPC już od ponad 15 lat. Obecny model dystrybucji jest naszym zdaniem o wiele bardziej korzystny dla użytkownika końcowego niż ten, który mogli Państwo znać wcześniej. Dzięki ścisłej współpracy z przedstawicielami producenta oraz wieloletniemu doświadczeniu naszego zespołu w branży utrzymania czystości, udało nam się przygotować niezwykle korzystną ofertę produktową. Pełna oferta IPC to ponad tysiąc pozycji, w skład których wchodzą zmywarki do posadzek oraz zamiatarki IPC Gansow, myjki ciśnieniowe oraz urządzenia do czyszczenia przeszkleń wodą demineralizowaną – IPC Portotecnica, a także znane bardzo dobrze polskim klientom odkurzacze profesjonalne IPC Soteco oraz sprzęt ręczny do sprzątania IPC Tools z markami Pulex i Euromop. Konsorcjum Tennant-IPC obecne jest w 120 krajach i w tej chwili jest to największy na świecie producent urządzeń do profesjonalnego sprzątania oraz trzeci, jeśli chodzi o produkcję sprzętu ręcznego.
Dla klientów w Polsce dostępna jest pełna oferta, a wyselekcjonowaną jej część można nabyć w niezwykle konkurencyjnych cenach, co w połączeniu z jakością urządzeń przyczyniło się do ogromnego sukcesu tego projektu.
A.K.: Mają Państwo rozległą ogólnopolską sieć dystrybutorów urządzeń IPC, liczącą kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Co decyduje, że aż tyle firm w Polsce chce oferować ten sprzęt czyszczący?
B.L.: Moim zdaniem jest to m.in. efekt właśnie tego, o czym mówiłem przed chwilą, czyli kompleksowej oferty produktów europejskiej jakości w przystępnej cenie, ale oczywiście to nie wszystko. Bardzo istotny jest fakt, że całą sprzedaż opieramy właśnie na naszych dystrybutorach. Wymaga to wzajemnego zaufania do siebie, dlatego ostrożnie dobieramy partnerów biznesowych. Jak Pan słusznie zauważył, sieć jest bardzo rozległa i w obecnej chwili pokrywa niemal cały obszar Polski. Są to firmy z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży, posiadające własne serwisy oraz działy handlowe, służące profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru sprzętu.
FOT. 1 Zmywarka IPC z zestawem do dezynfekcji
A.K.: Czy w związku z obecną sytuacją epidemiczną rozszerzyli Państwo swój asortyment o urządzenia spełniające wymagania zaostrzonych norm sanitarnych?
B.L.: Tak, ponieważ IPC to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów w branży. Tylko w roku 2020 wprowadziliśmy do oferty 10 nowych produktów i uzyskaliśmy 80 nowych patentów, a jak Pan doskonale zdaje sobie sprawę, nie był to rok sprzyjający angażowaniu zbytnich nakładów w badanie i rozwój. Z produktów, na które chciałbym szczególnie zwrócić uwagę, to zestaw do dezynfekcji montowany w tylnej części samojezdnej zmywarki do posadzek. Jest to jedna z innowacji programu „One step ahead”, w której skład wchodzi wiele urządzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu urządzeniu podczas jednego przejazdu maszyny jesteśmy w stanie posadzkę umyć i zdezynfekować. Zwykle skupiamy się na dezynfekcji powierzchni blatów, stołów czy klamek, zapominając o tym, że jak wykazały badania chińskich oraz brytyjskich naukowców, najbardziej skoncentrowane ogniska wirusa SARS-CoV-2 osadzały się na podłogach, z których aż 94% wymazów potwierdziło ich obecność. Potwierdzono również, że koronawirus może być przenoszony na podeszwach butów. Jako ciekawostkę warto dodać, że ponad połowa testów wykonanych na próbkach pozyskanych z butów personelu medycznego dała wynik pozytywny. Kolejną zaletą tego zestawu jest jego wszechstronność. Może on być, jak już wcześniej wspomniałem, zamocowany do samojezdnej zmywarki do posadzek, ale może też być użyty jako wózek, a nawet jako plecak. Wskutek tego zdezynfekujemy nie tylko posadzki, ale także miejsca trudno dostępne.
Inną nowością jest odkurzacz z funkcją dezynfekcji, zaopatrzony w specjalną lancę. Dostępny w różnych pojemnościach w zależności od potrzeb. Dzięki temu jesteśmy w stanie powierzchnię odkurzyć zarówno na sucho, jak i na mokro, wyprać ekstrakcyjnie oraz zdezynfekować natryskowo, używając tylko jednego urządzenia.
Kolejnym innowacyjnym produktem jest myjka ciśnieniowa HTM, dysponująca ciśnieniem 200 bar i przepływem 900 l/h. Cechą wyróżniającą ją od innych myjek dostępnych na rynku jest to, że przy zachowaniu powyższych parametrów jest w stanie utrzymać temperaturę wody wynoszącą 100°C na wylocie dyszy przy temperaturze 12°C wody doprowadzanej do urządzenia. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej, opatentowanej przez IPC konstrukcji kotła.
FOT. 2 Odkurzacz IPC z lancą dezynfekcyjną
A.K.: Firma Olpe to też wielu serwisantów urządzeń IPC w całej Polsce. Jak szybko od momentu zgłoszenia serwisanci są w stanie dotrzeć do klienta i jak długo musi on wtedy czekać na odbiór pełnosprawnego sprzętu?
B.L.: Obsługa serwisowa to w ogromnej mierze zasługa naszej sieci dystrybucyjnej. Tak jak wspomniałem, dzięki temu jesteśmy w stanie być blisko klienta niezależnie od tego, w jakim miejscu Polski pracują nasze urządzenia. Obecnie mamy do dyspozycji ponad 40 wykwalifikowanych serwisantów. Tak duża ich liczba powoduje, że jesteśmy w stanie zabezpieczyć sprawne działanie nawet wielkiej floty maszyn naszych klientów sieciowych oraz zoptymalizować koszty dojazdu serwisanta w okresie pogwarancyjnym. Przekłada się to także na czas reakcji na zgłoszenie serwisowe, który w minionym roku wynosił do 24 h i w ponad ¾ przypadków pierwsza wizyta serwisanta kończyła się naprawą maszyny bezpośrednio u klienta. Warto dodać, że współczynnik zgłoszeń reklamacyjnych od pięciu lat oscyluje w granicach od 0,98% do 1,33%, co jasno obrazuje, że serwisanci IPC tak naprawdę się nie przepracowują.
A.K.: Mimo utrudnień zaprezentowali Państwo swoje urządzenia podczas ubiegłorocznych targów AntyCOVID Expo w Krakowie. Na jakich imprezach targowych będzie można zobaczyć firmę Olpe w 2021 r.?
B.L.: Na targach w Krakowie zdecydowaliśmy się na prezentację tych nowości, o których wspomniałem wcześniej, czyli urządzeń związanych bezpośrednio z walką z COVID-19. Obecna sytuacja nie sprzyja organizacji takich eventów. Wcześniej byliśmy obecni na targach ISSA Interclean w Amsterdamie w 2018 r. i na wspólnym stoisku z firmą Tennant na targach CMS w Berlinie w 2019 r. Poza tym można było porozmawiać z nami na mniejszych targach branżowych. Jak będzie wyglądał harmonogram targów na ten rok i kolejne lata, to trudno przewidzieć.
A.K.: Dziękuję za rozmowę.